Choroby stawów mogą znacznie uprzykrzyć życie i uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Nie wolno lekceważyć bólu stawów, ponieważ niektóre choroby wymagają specjalistycznego leczenia. Niestety dotyczą one nie tylko osób starszych- coraz częściej choroby stawów dotykają młodych ludzi.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to następstwo zużywania się chrząstki stawowej.

Chrząstka pokrywająca powierzchnie stawowe może się ścierać. Dzieje się tak najczęściej z powodu nieprawidłowego lub nadmiernego obciążania stawów. Wtedy chrząstka staje się chropowata lub z czasem zanika, a stawy podczas ruchu nie mają dostatecznego poślizgu, co powoduje ból oraz sztywność stawów. Aby utrzymać stawy w najlepszej kondycji, trzeba przestrzegać pewnych zasad- wykonywać regularnie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające korpus mięśniowy, pilnować właściwej postawy podczas siedzenia lub stania, pracując fizycznie zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz ergonomii pracy. Aby nadmiernie nie obciążać stawów, należy także pilnować, aby nie doprowadzić do nadwagi lub otyłości. Warto również zacząć stosowanie suplementów diety np. Atresan Efekt, 4 flex, Omega Artre, które wspomagają regenerację uszkodzonej chrząstki stawowej. Oprócz tego zalecane są ćwiczenia rehabilitacyjne oraz terapia farmakologiczna, ustalona przez lekarza. Ostatnim etapem jest leczenie chirurgiczne.

Reumatoidalne zapalenie stawów- jak je rozpoznać i co warto wiedzieć?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) może mieć wiele postaci i rozwija się w różnym tempie. Choroba atakuje najpierw drobne stawy np. dłoni, czy stóp, rzadziej barki, łokcie, czy biodra. RZS ujawnia się, gdy dochodzi do zapalenia błony maziowej i wytwarzania się zbyt dużej ilości płynu, który nie mieści się w torebce stawowej. Nacisk na torebkę objawia się bólem i zmniejszeniem ruchomości stawów.

Niestety etiologia choroby nie jest znana, a jako czynniki predysponujące do wystąpienia choroby uznaje się czynnik genetyczny oraz defekt układu odpornościowego. Przebieg choroby jest długotrwały, postępujący i charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji. Aby złagodzić objawy RZS, poleca się naturalnie uzupełniać maź stawową. Odpowiedni będzie kwas hialuronowy połączony z chondroityną. W przypadku RZS składniki te odgrywają kluczową rolę zwłaszcza, kiedy chcemy się pozbyć dokuczliwych i bolesnych dolegliwości ze strony stawów. Wskazana jest umiarkowana aktywność np. ćwiczenia w odciążeniu, basen, czy spacery.

Dna moczanowa dopada nagle i powoduje ostry ból.

Dna moczanowa nazywana jest również artretyzmem, skazą moczanową, a także podagrą, gdy obejmuje duże palce u stóp. Przyczyną rozwoju tego schorzenia jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, czyli hiperurykemia. W początkowej fazie choroba atakuje pojedyncze stawy dłoni, stóp, barków i kolan- pojawiają się obrzęki, zaczerwienienie oraz silny ból. Terapie polega na zmniejszeniu stanu zapalnego w zaatakowanych chorobowo miejscach oraz złagodzenie towarzyszącego im bólu. W tym celu reumatolog zaleca przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W ostrych atakach dny moczanowej stosuje przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Oprócz łagodzenia bólu ważne jest również obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Niemniej nie robi się tego przy pierwszym, ostrym napadzie dny moczanowej, gdyż może to nasilić objawy.