Większość z nas doświadczyła uderzających bólów głowy , kiedy opada szara mgła i czujemy, że musimy leżeć w ciemnym pokoju z mocno zaciągniętymi zasłonami. A co z bólami włosów? Kiedy twoje włosy (lub boląca skóra głowy bezpośrednio pod nimi) są skąpe, pulsujące lub wręcz bolesne?

Czy to z nieprawidłowego funkcjonowania skóry (infekcje bakteryjne i grzybicze), czy nadgorliwych fryzur zbyt mocno naciągniętych na głowę, istnieje wiele powodów, które mogą prowadzić do obolałych włosów, więc skonsultowaliśmy się z ekspertami od włosów i zdrowia, aby znaleźć przyczynę problemu.

Czy delikatne skalpy są powszechne?

Skóra głowy jest stosunkowo podatna na bolesność, wysypkę, ból i wrażliwość z kilku powodów. Po pierwsze jest na ogół pokryty włosami, co może sprzyjać zbijaniu się komórek skóry i zatrzymywaniu wilgoci. To zwiększa prawdopodobieństwo infekcji i inwazji pasożytniczych. Ponadto jest bardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych niż większość części ciała i może zostać uszkodzony przez ekstremalne zmiany temperatury i wiatr. U osób z wypadaniem włosów należy również wziąć pod uwagę szkodliwy wpływ światła słonecznego

Czy różne obszary wrażliwości wskazują na różne przyczyny?

Bolesność z tyłu głowy, szczególnie ze swędzeniem , może wskazywać na wszawicę. Łuszczyca może wpływać na każdą część skóry głowy, ale może również rozprzestrzeniać się poza nią, w tym na szyję, czoło i za uszami. Infekcje grzybicze mają zwykle wpływ na mieszki włosowe i łodygi włosów. Oprócz skóry głowy mogą również wpływać na brwi i rzęsy.

Ból w okolicy skroni, tuż z przodu głowy, może wskazywać na poważny stan zwany„ skroniowym zapaleniem tętnic ”. Jest to stan zapalny tętnicy skroniowej. Dotyka głównie osoby starsze i może prowadzić do ślepoty, jeśli nie zostanie wykryta wcześnie, ale jest rzadka i nie powinna być powodem do niepokoju, chyba że ból utrzymuje się i towarzyszą mu inne objawy, takie jak podwójne widzenie, zmęczenie i utrata. apetytu.

Jakie są główne przyczyny bólu włosów?

Infekcje bakteryjne

liszajec (powodujący suchą wysypkę w stanie zapalnym), czyraki (delikatne obrzęki, które mogą stać się krostkowe) i zapalenie mieszków włosowych (liczne bolesne plamy) to najczęstsze typy infekcji bakteryjnej skóry głowy.

Infekcje grzybicze

Należą do nich „grzybica owłosionej skóry głowy” i „łupież pstry”, które są dość powszechne, szczególnie u dzieci i prowadzą do powstawania łuszczących się plam na skórze głowy. Czasami mają okrągły kształt i mogą być określane jako „pierścieniowe robaki” (chociaż nie są spokrewnione z robakami!).
Infekcje grzybicze mogą powodować przejściową utratę włosów.

Choroby skóry

Najczęstszymi chorobami skóry, które dotykają skóry głowy, są zapalenie skóry i łuszczycaw taki sam sposób, jak gdzie indziej. Zapalenie skóry spowoduje zaczerwienienie i swędzenie. Łuszczyca powoduje grube łuszczące się plamy.

Alergie

Są to duży problem dla skóry głowy, jak wystawiać ten obszar do wielu produktów do pielęgnacji skóry, w tym szampon , odżywka , farbowania włosów , lakier do włosów i innych zabiegów. Objawy obejmują swędzenie, zaczerwienienie, a czasem obrzęk, który w ciężkich przypadkach może rozprzestrzeniać się na twarz i okolice oczu.

Nerwoból

Ten ostry kłujący ból często może wpływać na skórę głowy. Czasami jest to spowodowane uwięzieniem nerwów wychodzących z szyi, na przykład przy złej postawie szyi lub zapaleniu stawów. Czasami ból nerwu pojawia się bez żadnego oczywistego wyjaśnienia. Może być ciężki i uporczywy.

Inną przyczyną tkliwości skóry głowy jest napięcie mięśni pilśniowych napinacza, czyli maleńkich mięśni przy każdym mieszku włosowym, które powodują gęsią skórkę. Uważa się, że ten stan jest związany ze stresem”, mówi, ale ponieważ wszyscy mamy włosy, mieszki włosowe, a zatem mięśnie pilśniowe napinacza, nie jest to rzadkie.

Tkliwość skóry głowy może również wystąpić z powodu ciasnych fryzur. Tkliwość i ból w tym kontekście wskazują, że mieszki włosowe są poddawane niedopuszczalnemu napięciu, które może prowadzić do trakcyjnej utraty włosów, która może stać się trwała.

Czy jest się czym martwić?

Tkliwość skóry głowy spowodowana napięciem mięśni pilśniowych napinacza nie jest powodem do niepokoju i nie wiąże się z wypadaniem włosów, chociaż może być dość nieprzyjemna, na przykład podczas czesania / czesania lub wiatru.

Ogólnie bolesność skóry głowy „rzadko jest poważna”, ale ważne jest, aby ustalić przyczynę. Jeśli występują objawy poza skórą głowy, takie jak gorączka, złe samopoczucie lub obrzęk, należy zwrócić się o pomoc lekarską. Podobnie, jeśli stan nie ustępuje po prostych środkach lub utrzymuje się dłużej niż kilka dni, poszukaj pomocy.

Jak możemy to leczyć?

Najpierw usuń wszelkie oczywiste przyczyny. Przestań używać produktów, które wydają się powodować problemy. Utrzymuj głowę w cieple w chłodne dni i chroń skórę głowy przed nadmiernym słońcem lub wiatrem.

Łagodne schorzenia skóry głowy można leczyć szamponem leczniczym. Te zawierające smołę węglową są bardzo przydatne w zmniejszaniu stanu zapalnego i pozbywaniu się infekcji grzybiczych, podobnie jak specyficzne szampony przeciwgrzybicze. I odwrotnie, jeśli skóra głowy wydaje się bardzo wrażliwa, zastosuj delikatny szampon, taki jak odpowiedni dla niemowląt i dzieci. Regularne czesanie drobnym grzebieniem ząbkowanym (po zastosowaniu dużej ilości odżywki) to najlepszy sposób na zwalczenie wszy.

W przypadku naprężenia mięśni pilśniowych napinacza można je w pewnym stopniu złagodzić za pomocą masażu, „chociaż należy to robić tylko po nałożeniu maski na włosy lub skórę głowy, aby uniknąć nadmiernego naprężenia włosów. Płukanie na zimno może mieć niekorzystny wpływ, więc zawsze myj włosy tylko ciepłą wodą. Ponieważ stres może być wyzwalaczem, pomocne może być również podjęcie kroków w celu opanowania poziomu stresu

Wrażliwości skóry głowy spowodowanej ciasnymi fryzurami można łatwo uniknąć, stosując delikatniejsze techniki stylizacji włosów, a jeśli masz włosy upięte, zmieniaj fryzurę z dnia na dzień