w powietrzu unosi się rześkość i zaczynamy dostrzegać jesienne kolory napływające do ogrodu. Wrzesień to świetny miesiąc na nadrobienie zaległości w ogrodzie, które mogły spaść podczas letnich wakacji.

Dziesięć prac ogrodniczych na wrzesień

1.

Zbierz łodygi i główki wszystkich zapylanych kwiatów, które chcesz ponownie wyhodować w przyszłym roku ; nasiona przechowuj w chłodnym, suchym miejscu w brązowych papierowych torebkach do siewu następnej wiosny.

2.

Kup cebulki kwitnące wiosną. Wybieraj jędrne, pulchne cebulki i unikaj pleśni. Zasadź je tak szybko, jak to możliwe, aby mogły zacząć zapuszczać korzenie. W chłodne, wilgotne warunki późnej jesieni najlepiej nadają się tulipany, dlatego przed sadzeniem należy odczekać do listopada.

3.

Wczesna jesień to idealny czas na sadzenie wiecznie zielonych drzew i krzewów, aby zadomowiły się, gdy gleba jest jeszcze ciepła. Podlewaj dobrze po posadzeniu, a jeśli pogoda pozostanie sucha, podlewaj raz w tygodniu.

4.

Odporne rośliny jednoroczne, takie jak nagietek, ammi majus, ostróżka, czarnuszka i szczerość, można teraz wysiewać bezpośrednio do gleby ogrodowej – dzięki temu wiosną możesz rozpocząć cięcie granicy. Upewnij się, że ziemia jest wolna od chwastów przed siewem i zgrabiona do drobnej uprawy. Siej nasiona, a następnie delikatnie zgrabiaj je do gleby, zanim dobrze podlejesz. Zostaniesz nagrodzony wczesnym pokazem kwiatów następnej wiosny.

5.

Istnieje wiele odmian warzyw jesienno-zimowych, które możesz sadzić teraz, aby uzyskać owoce w chłodniejszych miesiącach – kapusta zimowa i wiosenna, brokuły fioletowe, sałata drobnokwiatowa, cykoria i kapusta pekińska to tylko kilka opcji.

6.

Teraz jest idealny czas, aby rozpocząć kompostowanie w ogrodzie – opadłe liście jesienią, skoszona trawa, torebki herbaty, skorupki jaj lub mielona kawa zapewnią wspaniały, bogaty w organiczny kompost do sadzenia następnej wiosny. Upewnij się, że jakikolwiek dobry kompost pozostały w pojemnikach na kompost został zużyty w ogrodzie jesienią.

7.

Zagęszczone kępy bylin, takich jak Agapanthus, Euphorbias i Geums, można bezpiecznie podzielić jesienią. Pomoże to zachęcić do kwitnienia w przyszłym roku i powstrzymać je przed przejmowaniem twoich granic.

8.

Szkodniki i choroby nadal będą obecne w szklarni – nadal wymagana jest czujność, natychmiast leczy wszystkie znalezione. Usuń i spal wszelkie rośliny pomidora, które stały się podatne na zarazę. Zdejmij siatkę zacieniającą ze szklarni lub wytrzyj cieniującą farbę do końca miesiąca, gdy poziom światła zacznie spadać.

9.

Stawy z siatką i elementy wodne zanim liście zaczną opadać, zapobiegnie to gniciu gruzu w wodzie i tworzeniu się zatorów na pompach elementów wodnych. Usuń wszelkie gnijące resztki roślin wodnych, aby woda była czysta ze stawu w miesiącach zimowych.

10.

Ogród z ciętymi kwiatami wciąż się rozwija – dalie w szczytowym momencie, trawy będą wyglądać olśniewająco w jesiennym słońcu, a gałęzie będą pełne jabłek krabów. Kontynuuj regularne zbieranie dalii, cyni i chryzantem. Byliny, takie jak astry, zawilce japońskie, są mile widzianymi dodatkami do wazonów. Spróbuj zrobić jesienny wieniec na drzwi z jagód i główek nasion oraz brody starca (Clematis Vitalba) – zabawny projekt na ciepłe jesienne popołudnie.