Alergia na mleko to alergia na mleko, co oznacza, że ​​jeśli pijesz mleko, będziesz mieć nieprzyjemną reakcję immunologiczną, która może być niezdrowe lub nawet zagrażające Twojemu dobrobytowi. Alergia na mleko różni się jednak od nietolerancji laktozy, która działa nieco inaczej.

Różnica sprowadza się do różnic między alergią a nietolerancją. Z nietolerancją masz określoną część ciała wrażliwą na określoną substancję lub masz problem z jej wchłanianiem lub trawieniem. Może to powodować szereg problemów, takich jak dolegliwości żołądkowe, chociaż są one zwykle odczuwalne przez długi czas i pojawiają się powoli. Ktoś z nietolerancją laktozy może przejść przez długi czas, nie zdając sobie sprawy, że ma problem, ponieważ skutki nie będą natychmiastowe i obejmą łagodniejsze problemy, takie jak ogólny letarg i ból brzucha. W związku z tym wiele osób pomyli nietolerancję laktozy z ogólnym stanem zmęczenia, takim jak ME (i co ciekawe, oba są często powiązane).

Jednak z alergią na mleko problem jest nieco inny. Tutaj prawdopodobnie będziesz odczuwać znacznie bardziej natychmiastową i ostrą reakcję, a nawet jeśli nie nastąpi natychmiast, będzie bardzo oczywiste, że coś jest „nie tak”. Sposób, w jaki działa alergia na mleko, jest bardzo różny od sposobu, w jaki działa nietolerancja laktozy, ponieważ tutaj to nie mleko powoduje problem – ale w rzeczywistości twoja własna odpowiedź immunologiczna, która wyzwala się, kiedy nie powinna. Innymi słowy, twój układ odpornościowy nadmiernie zareagował na mleko we krwi i potraktował je jak toksynę, powodując w ten sposób odpowiedź immunologiczną, która zwykle będzie polegać na obrzęku, zaczerwienieniu i dyskomforcie w okolicy, gdy twoje ciało próbuje się zmobilizować i usunąć przestępstwo substancja. Ostatecznie może to prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, w którym główne narządy ciała zamykają się, a ofiara jest narażona na utratę życia – jednak w większości przypadków alergia na mleko nie będzie tak dotkliwa. Innym niebezpieczeństwem jest jednak to, że gardło puchnie i powoduje to trudności w oddychaniu.

Czy można wyleczyć alergię na mleko?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje lekarstwo na alergię na mleko, które działa tak samo jak lekarstwa na inne alergie. W tym celu stosuje się technikę zwaną „immunoterapią”, w której ciało jest stopniowo przywracane do substancji w celu jej odczulenia. Na przykład wtedy bardzo mała ilość mleka zostanie wstrzyknięta do krwioobiegu, ale będzie to tyle mleka, że ​​organizm nie zareaguje zbyt gwałtownie. Z biegiem czasu zwiększa się to, dopóki ciało nie działa normalnie wokół mleka i nie ma alergii na mleko.

Leczenie alergii na mleko

Poza immunoterapią można oczywiście poradzić sobie z alergią na mleko, po prostu unikając produktów mlecznych i samego mleka. Istnieje wiele możliwych zamienników mleka, które są tak samo korzystne (choć czasem w inny sposób) i tak samo smaczne (według niektórych), takie jak mleko sojowe pochodzące z soi lub mleko kozie lub mleko w proszku w zależności od charakteru alergia.

Alergia na mleko może mieć duży wpływ na twój styl życia, ale na szczęście istnieją metody leczenia i zarządzania. Odwiedź linki, aby dowiedzieć się więcej lub przeczytać o innych powiązanych kwestiach, takich jak nietolerancja fruktozy