Bolące stawy, dyskomfort po pracy, czy też zmiany zwyrodnieniowe są w stanie skutecznie zepsuć codzienną radość i aktywność fizyczną. Dlatego o stawy należy dbać, nawet jeśli do tej pory nie bolały, to jednak w każdym czasie wiele może się pozmieniać.

Dlaczego bolą nas kolana?

Ból stawów nie pojawia się nagle. Bardzo często to efekt wieloletnich zaniedbań, dlatego tak duże znaczenie ma tutaj to, by na każdym kroku dbać o swoje zdrowie, gdyż nie zawsze można będzie wszystko naprawić tak, jak ktoś sobie zaplanował. Szczególnie duże znaczenie mają właśnie kolana, ponieważ to na nich opiera się cały ciężar ciała. Dlaczego bolą kolana?

  • Wieloletnie zwyrodnienia,
  • Zmiana pogody – reumatyzm,
  • Zbyt duży ciężar ciała,
  • Efekt wypadku,
  • Siedzący tryb życia,
  • Brak aktywności fizycznej.

Stawy pozwalają na płynne ruchy naszego ciała, jednocześnie to właśnie na nich opiera się ciężar mięśni. Dlatego należy zadbać o właściwą wagę, ponieważ każdy nadprogramowy kilogram przyczynia się do powstawania problemów z funkcjonowaniem układu kostnego. Początkowo może pojawić się delikatny dyskomfort, jednak z czasem może przerodzić się w ból. Odpowiednia ilość aktywności fizycznej nie tylko będzie w stanie usprawnić ciało, ale przede wszystkim je wzmocnić i odchudzić. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że stawy posiadają w sobie maź, dlatego tylko odpowiednia ilość aktywności fizycznej będzie przyczyniała się do jej wzmożonej produkcji. W przeciwnym razie można usłyszeć tak zwanie strzelanie w stawach, ale również mogą pojawiać się blokady.

Ból kolan jak sobie z nim radzić?

Ból kolan najczęściej spowodowany jest zbyt małą dawką ruchu. Dlatego doskonałym rozwiązaniem na stawy będzie przede wszystkim ćwiczenie. Pobudzi to maź do produkcji, tym samym usprawni funkcjonowanie stawów. Wiadomo, że jeśli ktoś ma pracę siedzącą lub stojącą, to jednak ruch jest ograniczony. Dlatego warto w dowolnym momencie zastanowić się nad tym, jakiego typu oczekiwania się posiada, ale również jak to wygląda obecnie. Jeśli do tej pory brakowało regularnej aktywności fizycznej, natomiast waga uniemożliwia podjęcie jej w intensywnym tempie, doskonałym rozwiązaniem będą spacery. Warto zacząć od regularnych spacerów, nawet codziennie po kilkanaście minut. Z czasem można będzie wydłużać je, zwiększać intensywność. Oczywiście doskonałym rozwiązaniem będzie przede wszystkim pokonywanie dziennie dziesięciu tysięcy kroków, ponieważ jest to minimum, które przez specjalistów uznawane jest za niezbędne do utrzymania ciała w odpowiedniej kondycji.

Stawy – jak o nie dbać?

Stawy wymagają przede wszystkim regularnego dbania. Dlatego codzienne spacery, bądź też bieganie będzie mogło pozytywnie wpływać na ich funkcjonowanie. Dobrym rozwiązaniem będzie również zadbanie o odpowiednią dietę. Warto w niej dbać o wapń, ponieważ to wzmocni kości, ale równie dobrze sprawdzą się produkty takie, jak galaretki. Żelatyna wpływa nie tylko na poprawę w funkcjonowaniu stawów, gdyż pobudza do produkcji maź. Odpowiednia dawka ruchu i dieta to klucz do sukcesu. Dlatego warto przeanalizować to, w jaki sposób dbamy o stawy teraz, ale również, co chcemy zmienić.