Układ pokarmowy dziecka rozwija się przez 36 tygodni ciąży. Po tym czasie pociecha jest gotowa, aby przeżyć poza organizmem rodzicielki. Jednakże nie oznacza to, że od tego momentu należy potraktować tę sprawę z przymrużeniem oka. O układ pokarmowy trzeba dbać cały czas, ale jak?

Dlaczego układ pokarmowy odgrywa tak istotną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka?

W momencie, kiedy dziecko przychodzi na świat jest przystosowane do funkcjonowania poza ciałem mamy. Dotyczy to również układu trawiennego, który może trawić oraz wchłaniać. Pierwsze lata życia dziecka oznaczają dojrzewanie anatomiczne układu, kiedy to odbywa się między innymi zwiększenie objętości żołądka. Oprócz dojrzewania anatomicznego ma miejsce rozwój fizjologiczny. Rozumie się przez to możliwość neutralizacji toksyn przez wątrobę, a także uzyskanie pełnej aktywności przez enzymy trawienne. W związku z tym, że pierwsze lata życia człowieka są bardzo istotne i wpływają na całe dalsze życie należy przestrzegać wtedy ścisłych zasad, które dotyczą przede wszystkim właściwego odżywiania się. Chodzi przede wszystkim o zapewnianie wszystkich potrzeb żywieniowych pociechy oraz dopasowywanie sposobu żywienia do możliwości układu pokarmowego. Kiedy małemu dziecku poda się frytki na obiad na pewno zje je ze smakiem, jednakże jego układ trawienny będzie potrzebował wiele czasu, aby poradzić sobie z taką dawką tłuszczu, kalorii oraz soli.

W jaki sposób należy dbać o układ pokarmowy?

Odpowiednia dieta w trakcie dorastania to podstawa, która wpływa na dalszej życie. Już na wstępie warto zaznaczyć, że dziecko ma o wiele mniejszą pojemność żołądka niż osoba w dorosłym wieku. Kiedy mamy do czynienia z noworodkiem, pojemność jego żołądka wynosi od 5 do 7 ml, a jego rozmiar przypomina z wyglądu wiśnię. Jednakże już po miesiącu życia rozciąga się i przyjmuje rozmiary niewielkiego kurzego jaja. Organizm noworodka posiada niewielką aktywność dominującej części enzymów żołądkowych, dzięki czemu u wielu dzieci pojawiają się problemy z trawieniem. Wszystkie enzymy zaczynają pracować dopiero, kiedy dziecko osiągnie 2 lata. Właśnie z tego względu wszystkie pokarmy, które trafiają na talerz dziecka powinny być przemyślane. Kiedy podaje się dziecku niewłaściwe produkty wpływa to negatywnie nie tylko na jego rozwój, ale również samopoczucie. Najlepszy pokarm jaki można podać małemu dziecku to mleko mamy. Występują w nim przeciwciała oraz witaminy, dzięki którym młody człowiek jest chroniony nie tylko przed różnorodnymi infekcjami, ale także chorobami. Karmienie tylko i wyłącznie piersią powinno trwać przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i należy się tych wytycznych trzymać. W razie jakichkolwiek problemów z układem trawiennym należy również sięgać po odpowiednie środki. Dicopeg junior, Estabiom baby i Biogaia sprawdzą się znakomicie. To doskonałe uzupełnienie mleka matki, które umożliwia właściwy rozwój całego organizmu, również nabycie lepszej odporności u młodego człowieka. Organizm kobiety produkuje właściwe ilości pokarmu, a także proporcje, dlatego potrzeby nawet największego głodomora zostaną zapewnione.