pieluszki bambusowe

Pielęgnacja pupy niemowlaka powinna stanowić rutynową czynność, którą rodzic wykonuje każdego dnia. Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji pupy maluszka jest zmiana pieluszki. Częste przewijanie noworodka oraz wietrzenie pupy maluszka to profilaktyka odparzeń pupy dziecka i pieluszkowego zapalenia skóry.

Jak właściwie przewijać niemowlaka?

Przewijanie noworodka w pierwszych czterech tygodniach jego życia jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który jest bardzo często wykonywany przez rodzica – średnio od 8 do 12 razy na dobę. Niemowlę, a więc dziecko po dwudziestej ósmej dobie życia, rzadziej brudzi pieluszkę – mniej więcej 6-8 razy na dobę. Podczas przewijania maluszka należy pamiętać o pewnych zasadach, a mianowicie:

  1. Pieluszki bambusowe, tetrowe i flanelowe powinny być dostosowane do rytmu snu i czuwania maluszka;
  2. Do mycia pupy niemowlaka należy stosować ciepłą wodę i wacik, czy też ogrzane w ręku hipoalergiczne chusteczki nawilżone;
  3. Przed założeniem pieluszki dziecku i posmarowaniem kremem pupy, zaleca się dokładnie osuszyć pośladki maluszka;
  4. Pupę niemowlaka należy myć od przodu do tyłu, aby bakterie z kału nie przeniosły się do pochwy lub cewki moczowej u dziewczynek;
  5. Miejsce do przewijania maluszka powinno być zorganizowane ergonomicznie – tak, aby mama nie musiała nadmiernie się schylać, a wszystkie akcesoria do przewijania (w tym pieluszki bambusowe) były w zasięgu ręki.
  6. Nie należy ciągnąć za stopę lub nóżkę niemowlaka, a delikatnie unieść miednicę dziecka podkładając dłoń pod pośladki bądź przykładając swoją rękę między nóżkami dziecka, złapać udo przy samych pośladkach.

Pieluszki bambusowe i inne – kosmetyki do pupy niemowlaka

Do przewijania maluszka można wykorzystać pieluszki bambusowe, flanelowe lub tetrowe wielokrotnego użytku, bądź pieluszki jednorazowe. Wszystko zależne jest od zasobności portfela i wygody rodzica. Warto uwzględnić, iż nowoczesne pieluchy jednorazowe cechują się odpowiednimi atestami, są wysoce chłonne, a także przewiewne. Jednak czasami potrafią doprowadzić do uczulenia pupy niemowlaka.

Poza pieluchami dla maluszka, do pielęgnacji jego pupy, niezbędne są:

  • Chusteczki nawilżone – istotne, aby były one hipoalergiczne, można, zamiast nich zastosować wodę w miseczce i waciki;
  • Maść do pupy lub krem do pupy dziecka – najlepiej z allantoiną oraz pantenolem (zamiast tego można zastosować zasypkę dla niemowląt)
  • Krem przeciw odparzeniom z dodatkiem tlenku cynku.

Kosmetyki dla najmłodszych powinny posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka. Istotne informacje dla rodzica, które także muszą znaleźć się na opakowaniu kosmetyku dla niemowlaka, to jego przeznaczenia, skład oraz data ważności