Rozstępy mogą pojawiać się na całym ciele, a najczęstszymi obszarami są brzuch, uda i klatka piersiowa. Podczas gdy niektóre kobiety chętnie pokazują swoje ślady po urodzeniu dziecka, inne nieustannie szukają metod leczenia, aby się ich pozbyć.

Rozstępy są wywoływane przez szybki wzrost i jego wpływ na kolagen

Kolagen to najbardziej obfite białko w organizmie człowieka, które znajduje się w kościach, mięśniach, ścięgnach i skórze. Zasadniczo jest to substancja, która utrzymuje ciało razem i nadaje wygląd sprężystej, pełnej i gładkiej skóry. Jednak produkcja kolagenu spada wraz z wiekiem i może być dosłownie nadmiernie rozciągnięta przez szybki wzrost i przyrost masy ciała. 

Nastolatki mogą nagle doświadczyć zrywu wzrostu, za którym ich kolagen po prostu nie nadąża, lub kobieta może przybrać rozsądną wagę w krótkim czasie w czasie ciąży, a skóra się rozciąga.

Kolagen jest trochę elastyczny. Jeśli rozciągniesz go poza jego granice, dojdzie do pęknięcia kolagenu w połączonej tkance. Ważne jest, aby zrozumieć, czym jest rozstęp. Znajduje się w głębokim obszarze skóry, w skórze właściwej.

Tak naprawdę nie można zapobiec rozstępom za pomocą leczenia miejscowego, ponieważ jest to„ rusztowanie skóry, ale można im pomóc.

Jak pozbyć się rozstępów

Poczekaj, aż rozstępy znikną

Istnieją dwa etapy rozstępów. Pierwszy etap polega na tym, że są bardzo nowe i czerwone, a drugi, gdy blakną do białego, srebrzystego wyglądu. Chociaż podstawowy problem pękniętego kolagenu nie może zostać naprawiony kremem, użycie go, gdy rozstępy są nadal czerwone, pomagają przyspieszyć tę zmianę koloru, czyniąc je mniej zauważalnymi.

Wypróbuj intensywne światło pulsacyjne

Jeśli masz resztkowe rozstępy, które nie ulegają poprawie, a zaczerwienienie pozostaje, możesz rozważyć leczenie takie jak IPL (intensywne światło pulsacyjne), które będzie promować kolagen i zmniejszać zaczerwienienia. To leczenie jest dostępne w klinikach w całym kraju.

Zabieg fotofrakcyjny

Możesz również wypróbować Photo Fractional Treatment, które jest połączeniem IPL i lasera. IPL pomoże każdej zmianie pigmentacji, a Fractional pomoże promować nowy kolagen i napięcie skóry. Łącząc te dwa, zwiększa efekt laser frakcyjny 

Microneedling

Innym sposobem leczenia, które zaleca dr Hextall, jest mikronigłowanie. Mikroigłowanie to zabieg, w którym igłuje się skórę. Zamiast robić dziury cieplne w skórze, stosuje się mechaniczne podejście polegające na uszkodzeniu kolagenu w określonych obszarach. Uświadamia sobie, że jest atakowany i zaczyna wytwarzać nowy kolagen. zaczyna złagodzić te zmarszczki. Efekt końcowy każdego zabiegu zależy od stopnia nasilenia rozstępów i reakcji pacjenta

Zabiegi naturalne

Jeśli leczenie w klinice nie jest dla Ciebie, co powiesz na bardziej naturalne środki?

Rumianek to miły środek przeciwzapalny, który można stosować w domu. Wszystko, co zmniejsza stan zapalny i koi skórę, jest dobrym pomysłem. Produkty zawierające aloes lub glicerynę są bardzo nawilżające i kojące

Wzmocnij antyoksydanty poprzez ćwiczenia

„Jeśli nie ćwiczysz przez dziewięć miesięcy w ciąży, tracisz napięcie mięśniowe, a skóra wygląda na luźniejszą”. Zaleca kontynuowanie delikatnych ćwiczeń, takich jak joga, pływanie i spacery, aby zapobiec powstawaniu rozstępów.

Ćwiczenia pomagają również zmniejszyć ślady. „Ćwiczenia wspomagają działanie przeciwutleniaczy i zapewniają dobry przepływ krwi, co jest naprawdę ważne dla stymulowania nowego kolagenu. Każda naprawa jest znacznie lepsza, gdy ćwiczymy.

Spójrz na swój styl życia

Złe wybory dotyczące stylu życia mogą mieć duży wpływ na rozstępy. Stres, zła dieta, ekspozycja na promieniowanie UV i palenie niszczą nasz kolagen

Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie temu jest zdrowa dieta pełna„ tęczowych pokarmów ”, takich jak żółta papryka, jagody, marchewka – pokarmy pełne przeciwutleniaczy.

Uważaj na promieniowanie UV

Wylegiwanie się na słońcu na wakacjach może pigmentować rozstępy, czego nie chcesz. W przypadku nowych rozstępów bardzo ważne jest, aby nosić krem ​​przeciwsłoneczny o wysokim współczynniku ochrony, taki jak krem ​​z filtrem o współczynniku 50, z ochroną zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, i nakładać go tak często, jak krem ​​z filtrem o niskim współczynniku. Polecam noszenie topu UV, jeśli jesteś pływanie w morzu, ponieważ odbicie od wody oznacza większą ekspozycję na słońce ”.

Makijaż to świetna szybka naprawa

Najlepszym produktem do pokrywania rozstępów jest Dermablend marki Vichy. Jest w sztyfcie, więc świetnie nadaje się do wycierania żyłek lub rozstępów. Jest świetny, ponieważ ma tendencję do pozostawania w morzu.