Narzuta na łóżko pełni ważną funkcję w sypialni. Poza ochroną przed zabrudzeniami i kurzem stanowi istotny element dekoracyjny, który powinien współgrać z materiałem na zasłony i innymi elementami wyposażenia. Jak wybrać narzutę?

Do czego zimą przyda się narzuta?

Wiele osób traktuje narzutę na łóżko jako dodatkowe okrycie, przydatne zwłaszcza podczas mroźnych, zimowych dni. W sklepach z wyposażeniem domów znajdziesz zarówno grubsze narzuty pikowane, jak i cienkie pledy. Warto wyposażyć się zarówno w jeden, jak i drugi.

Narzuta pikowana składa się z dwóch warstw tkaniny, między którymi może znajdować się np. cienka warstwa wełny. Z kolei pled nie posiada wypełnienia i często bywa jednostronny. Dlatego jest stosowany głównie latem lub wiosną.

Bez względu na to, czy wolisz cienkie, czy nieco grubszy materiał, przy zakupie zwróć uwagę, czy w jego składzie znajduje się domieszka włókna syntetycznego. Dzięki temu narzuta będzie się lepiej prała i mniej gniotła.

Jak dobrać narzutę na łóżko do wnętrza?

Łóżko zazwyczaj stanowi centralny punkt sypialni, dlatego kupując narzutę, powinieneś uwzględnić ją w planach aranżacji pomieszczenia. W zależności od wybranego nurtu możesz dopasować zarówno kolor, wzór, jak i materiał do poduszek dekoracyjnych lub zasłon albo stworzyć połączenie kontrastowe.

Jeżeli preferujesz stonowane, jednobarwne wnętrze możesz skupić się na beżach, szarościach, bielach i brązach. Z kolei stawiając na przełamanie barw, rozważ połączenie bieli z błękitem czy zieleni z żółcią. Takie jaskrawe zestawienia dodadzą Twojemu domowi radości i blasku.

Jak zmierzyć narzutę na łóżko?

Aby narzuta wyglądała naprawdę dobrze, powinna być dobrana pod wymiar. W praktyce stosuje się dwie metody mierzenia długości jej boków.

Pierwsza z nich polega na tym, że narzutę kładzie się na łóżku tak, aby jej krawędzie lekko dotykały podłogi. Tworzy to wrażenie luzu i wygody. W tym przypadku musisz zsumować szerokość łóżka, podwójną odległość od podłogi i grubość kołdry.

Drugim sposobem jest podwinięcie krawędzi pod materac tak, aby stworzyć wrażenie zamkniętej przestrzeni. To z kolei pokazuje uporządkowanie. Tutaj dodaj do siebie szerokość materaca i jego podwójną wysokość, grubość kołdry i kilkunastocentymetrową zakładkę.

Wyposażenia sypialni najlepiej szukaj w sklepach internetowych. Stawiaj raczej na droższe materiały, które gwarantują wysoką jakość. Dobrym przykładem są narzuty na łóżko z alena-firany.pl.

Pamiętaj, że wystrój wnętrza zaczyna się już od pierwszego detalu. Zadbaj o swoją sypialnię i wybierz na łóżko narzutę, która będzie ozdobą Twojego domu!