krem do twarzy

Dobór odpowiedniego kremu do twarzy, który zagwarantuje idealną pielęgnację, nie należy do prostych czynności. Bardzo duży wybór preparatów nie ułatwia tego zadania. Aby krem do twarzy przyniósł jak najwięcej korzyści, powinien on być dopasowany do posiadanego typu cery. Jakie cery wyróżniamy? Jakie składniki powinien zawierać krem do twarzy, aby pomógł pokonać różne problemy skórne?

Jakie typy cery wyróżniamy?

Aby krem do twarzy przyniósł jak najwięcej korzyści, powinien on być dostosowany do rodzaju cery. Podstawowymi typami cery są:

  • Normalna – jest elastyczna i miękka, nie są na niej widoczne rozszerzone naczynka czy ujścia mieszków włosowych. Taką cerę zwykle mają dzieci. Z wiekiem cera normalna może się zmieniać, a na twarzy występują różnego rodzaju defekty.
  • Tłusta – cechuje się tym, iż jest błyszcząca. Wszystko dlatego, że jej powierzchnię pokrywa powłoka sebum. Na buzi wyraźnie odznaczają się ujścia mieszków włosowych, mogą również pojawić się zaskórniki i wypryski. Plusem tego typu cery jest to, iż starzeje się ona wolniej niż cera sucha czy normalna.
  • Cera sucha – jest szorstka w dotyku, napięta i cienka, może się łuszczyć. W dodatku jest ona delikatna i szybciej się starzeje (wcześniej pojawiają się na niej zmarszczki).
  • Cera mieszana – w okolicy nosa, czoła i brody (tzw. strefa T) skóra jest wyraźnie błyszcząca, natomiast w obrębie policzków bardzo sucha. Cera mieszana jest trudna w pielęgnacji, ponieważ niezbędne jest zastosowanie kosmetyków o różnym działaniu. Najczęściej ma ona tendencję do przetłuszczania się latem i przesuszania zimą.

Oprócz wyżej wymienionych podstawowych rodzajów cer wyróżnia się również podtypy cery:

  • wrażliwa,
  • dojrzała,
  • naczyniowa.

Krem do twarzy – jego przeznaczenie ma ogromne znaczenie podczas wyboru

W trakcie doboru kremu do twarzy należy ustalić, jakie oczekiwania są stawiane względem niego. Należy pamiętać, iż latem cera potrzebuje ochrony przed intensywnymi promieniami słonecznymi, w związku z czym w składzie preparatu nie powinno zabraknąć wysokich filtrów UV, natomiast w okresie zimowym ważna jest ochrona przed niskimi temperaturami i wiatrem, które intensywnie przesuszają skórę. W takim przypadku lekkie kremy nawilżające należy zamienić na cięższy krem, który w swoim składzie zawiera składniki ochronne.

Na dzień rekomenduje się stosowanie kremu o lekkiej konsystencji, który nie zapycha porów i dobrze sprawdza się jako baza pod makijaż (można nałożyć na niego np. róż, puder, fluid). Idealne będą emulsje, które zawierają więcej wody niż tłuszczu. Na noc można zafundować skórze intensywną regenerację. Tak więc krem do twarzy wklepywany w twarz wieczorem powinien być bardziej skoncentrowany, gęstszy i zawierać więcej składników aktywnych.

Krem do twarzy powinien być dobrany do wieku. Cera zmienia się wraz z upływem lat, dlatego w trakcie doboru kremu, należy uwzględnić grupę wiekową, dla której przeznaczony jest dany preparat. Pozwoli to zadbać o skórę, dostarczyć jej odpowiednich składników odżywczych oraz zapobiec przedwczesnemu starzeniu się.