Prolina to jeden z aminokwasów, który jest potrzebny organizmowi do jego prawidłowego funkcjonowania. Organizm ludzki może go samodzielnie wytarzać, jednakże po ukończeniu 25 roku życia suplementacja staje się niezbędna. Tylko w takiej sytuacji można zapobiegać negatywnym skutkom ubocznym jego ubytków.

W jaki sposób działa prolina?

Utrzymanie właściwego poziomu proliny w organizmie jest bardzo ważne. Dlatego w wielu przypadkach konieczne jest stosowanie suplementów diety, gdyż tylko one pozwalają uzupełnić niekorzystne niedobory. Prolina wykazuje charakter glukogenny, co oznacza, że organizm wykorzystuje ją w trakcie produkcji glukozy.

Prolina to jeden z niezbędnych aminokwasów, które można znaleźć w ludzkim organizmie i nie sposób się bez niej obejść. Odpowiada ona za budowanie cząsteczek kolagenu. Kolagen to jeden z ważniejszych frakcji proteinowych w ludzkim ciele. Prolina to 20% całkowitej ilości kolagenu. Kolagen produkowany jest w organizmie człowieka w sposób naturalny, ale kiedy człowiek osiągnie 25 lat jego poziom spada w bardzo szybkim tempie. Produkcja również spowalnia, co odbija się przede wszystkim na wyglądzie zewnętrznym. Precyzując, skóra staje się o wiele bardziej wiotka oraz traci elastyczność, która wpływa pozytywnie na jej wygląd. To efekt osłabieniu włókien kolagenowych. O wiele gorzej funkcjonuje również proces nawilżania skóry, skóra staje się o wiele bardziej sucha, a także zmienia się jej kolor. Wielokrotnie jako efekt braku kolagenu pojawiają się przebarwienia.

Aby unikać wszystkich tych negatywnych efektów o których mowa powyżej należy włączyć do diety prolinę, gdyż wpływa ona na procesy powstawania nowych cząsteczek kolagenu. Oprócz tego oddziałuje na gospodarkę białkową. Skóra pozbywa się partii, które były zbyt długo eksploatowane na słońcu, albo wyglądają niekorzystnie ze względu na nieodpowiednią dietę. Prolina doskonale radzi sobie ze wszystkimi uszkodzeniami, ranami oraz negatywnymi zmianami pojawiającymi się na skórze. Dodatkowo, wiąże wodę, dzięki czemu skóra zyskuje atrakcyjny i młody wygląd na dłużej.

Jak stosować prolinę?

Prolina przyjmowana jest w formie suplementów diety. W takiej postaci jest przydatna w trakcie produkcji kolagenu, a także wpływa na wiązanie wody w organizmie, co oznacza poprawny poziom nawilżenia skóry. Oprócz tego omawiany aminokwas bardzo często używany jest w trakcie produkcji kosmetyków. Warto odszukać go w kremach, produktach w formie żelu bądź niektórych maseczkach. Prolina występuje z reguły w towarzystwie innych składników, które składają się na jeden suplement diety. Z reguły mamy do czynienia z dawką 500 mg. To porcja wystarczająca na zauważenie znacznej poprawy skóry, a dodatkowo zyska na tym aparat słuchu. Oprócz skóry suplementacja dobrze wpłynie na stawy, dlatego powinni sięgać po nią również sportowcy. Jednak nie jest to środek przeznaczony dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a także osób z nadwrażliwością na prolinę.