Jeśli nie zostałeś pobłogosławiony czystą skórą , najprawdopodobniej doświadczyłeś trądziku w którymś momencie swojego życia, prawda? W rzeczywistości, trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry , na którą do pewnego stopnia cierpi 95 procent osób w wieku od 11 do 30 lat, co jest piekłem dla wielu ludzi.

Brzydkie małe plamki mogą pojawiać się wszędzie, ale jednym z najbardziej irytujących (i często bolesnych) obszarów jest nos, z setkami tysięcy najczęściej zadawanych przez Google pytań dotyczących trądziku nosa.

Co powoduje powstawanie plam na nosie, zarówno zaskórników, jak i zaskórników?

Zaskórniki i zaskórniki są spowodowane nadmierną produkcją sebum. Dzięki połączeniu martwej skóry i zanieczyszczeń z dnia na dzień, pory zostają zablokowane i zaognione, powodując zaskórniki i zaskórniki.

Zaskórniki są zasadniczo pryszczami z otwartymi porami, podczas gdy zaskórniki są miejscem, w którym brud i zanieczyszczenia zostają uwięzione w porach, często powodując zaczerwienienie i stan zapalny. Oba są klinicznymi objawami trądziku.

Dlaczego mój nos jest czerwony i poplamiony?

Nos ma naturalnie największe pory na twarzy, co oznacza, że ​​jest to część twarzy, która najbardziej cierpi z powodu zaskórników i zaskórników. Łój (olej) jest niezbędny do ochrony i nawilżenia skóry, ale u niektórych osób gruczoły łojowe mogą wytwarzać zbyt dużo sebum. Zbyt duża ilość sebum na nosie może spowodować, że martwy naskórek zacznie blokować pory, co z kolei powoduje zaczerwienienie, stany zapalne i ostatecznie plamy.

Jak pozbyć się plam na nosie?

Kluczem do leczenia trądziku jest kontrolowanie produkcji sebum i skuteczne usuwanie martwego naskórka. Zapewnienie asortymentu produktów do pielęgnacji skóry bez oleju i unikanie serum jest niezbędne, ponieważ olej w tych produktach tylko zaostrzy trądzik. Poszukaj środków czyszczących, które nie pienią się, ponieważ pobudzą produkcję sebum i zapewnią, że Twój makijaż nie zatyka porów, ponieważ pozwoli to skórze oddychać i zapobiegnie zatykaniu się porów.

Dlaczego nagle pękam na nosie?

Produkcja oleju jest kluczem do większości wyprysków, a poziom sebum jest często ściśle powiązany z hormonami. Dojrzewanie, miesiączka, ciąża i menopauza mogą powodować wzrost produkcji sebum. Jednak nie dajcie się zwieść myśleniu, że nadprodukcja sebum może dotknąć tylko kobiety i nastolatki; testosteron należy do klasy męskich hormonów płciowych zwanych androgenami, które wywołują trądzik poprzez nadmierną stymulację gruczołów łojowych. Androgeny zmieniają również komórki skóry wyściełające mieszki włosowe, powodując ich przywieranie i zatykanie porów.

Czy są jakieś produkty lub składniki do pielęgnacji skóry, które mogą konkretnie zwalczyć zaskórniki i zaskórniki na nosie?

Night-time retinoidy są fantastyczne, ponieważ przyspieszają odnowę komórek skóry, pomagając przywrócić zdrową cykl skóry i zmniejszyć ilość martwego naskórka na powierzchni, co z kolei zmniejsza ryzyko zablokowanych porów. W połączeniu z leczeniem doustnym da to fantastyczne rezultaty. Mogą to być tetracyklina, która jest używana ze względu na właściwości przeciwzapalne, spironolakton, który jest świetny na cykliczny trądzik i jest antyandrogenem. Inną opcją jest Roaccutane , który wymaga starannego monitorowania, jednak zapewnia długoterminowe korzyści.

Alfa-hydroksykwasy (AHA), takie jak kwas glikolowy, są również przydatne do oczyszczania trądziku nosa, działając jako środek złuszczający, osłabiający i rozpuszczający wiązania, które spajają martwe komórki naskórka i przyspieszają odnowę komórek, działając na warstwy naskórka i skóry właściwej.

Próbując leczyć trądzik, ważne jest również rozważenie zabiegów uzupełniających pielęgnację skóry i leczenie jamy ustnej. Może to obejmować dogłębne oczyszczanie twarzy, takie jak HydraFacial, które obejmuje ekstrakcję w celu tymczasowego złagodzenia zaskórników. Peelingi chemiczne to kolejny fantastyczny zabieg, który pomaga odmłodzić skórę i nadać jaśniejszej cerze.

Czy paski porów mogą pomóc, czy wyrządzają więcej szkód niż pożytku?

Paski porów są niestety częścią bez recepty kultury sprzedaży prostego rozwiązania na trądzik i zaskórniki. Jednak usuwają one tylko wierzchołki zaskórników i prawdopodobnie usuwają niektóre zdrowe komórki skóry. Gdy te komórki skóry są usuwane, skóra jest czerwona, łuszcząca się i zaogniona, a nawet może powodować pajączki i pęknięte naczynia włosowate. Jeśli użyjesz ich na obszarach już objętych stanem zapalnym ze złamaną skórą lub uszkodzonymi porami, możesz rozerwać skórę i spowodować blizny. Naprawdę najlepiej jest trzymać się z daleka od tych szybkich rozwiązań, ponieważ nie przyniosą one długoterminowych korzyści.

Coś jeszcze czytelnicy powinni wiedzieć o plamach na nosie?

Plamy na nosie są niezwykle powszechne, a ogromna większość populacji w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu nadmiernej produkcji sebum, więc nie musisz czuć się samotny. Leczenie jest dostępne, a długotrwała piękna cera nie jest niemożliwa, po prostu znajdź sobie renomowanego dermatologa, który może rozwiązać problemy ze skórą, aby zapewnić Ci skórę i pewność, na jaką zasługujesz.