Niania elektroniczna jest urządzeniem, z którego chętnie korzystają rodzice nowonarodzonych maluszków. Sprawdza się nie tylko z domu, ale i coraz częściej wykorzystywana jest w okresie wakacyjnym. Jest to jak kwestia wręcz oczywista – rodzice wieczorami wolą siedzieć na tarasie hotelowym czy w ogrodzie, mając jednocześnie stałą kontrolę nad maleństwem. Taka nowoczesna niania dla rodziców XXI wieku jest wręcz prawdziwym skarbem. Wybór danego modelu uzależniony jest przede wszystkim od stawianych mu oczekiwań.

Czym jest niania elektroniczna?

Niania elektroniczna jest dwuelementowym urządzeniem pozwalającym w sposób ciągły kontrolować najbliższe otoczenie maluszka znajdującego się w innym pomieszczeniu. Przeważnie na zestaw składają się dwa urządzenia: nadajnik z mikrofonem (w droższych modelach także z kamerką), który powinien znajdować się niedaleko dziecka oraz odbiornik z głośnikiem dla rodzica. Nadajnik pełni funkcje przekaźnika dźwięku i obrazu do odbiornika. Niektóre nianie mają również opcje dwustronnej komunikacji. Wiele niani wyposażonych jest w inne dodatkowe opcje jak np. termometr czy lampka nocna.

Kiedy warto zakupić elektroniczną nianię?

Okres wakacyjny, kiedy każdy z wielką radością wypoczywa na zasłużonym urlopie, a czuwając nad maluszkiem, nie zawsze jest to możliwe, elektroniczna niania wydaje się gadżetem must-have. Dziecko ma swój rytm dnia, który obejmuje dzienne drzemki (od jednej do nawet trzech) i oczywiście nocny sen. Nie oznacza to, iż cały ten czas powinien być spędzony wiernie przy łóżeczku dziecka. Dzięki niani elektronicznej można pozwolić sobie na różne aktywności, np. na tarasie, monitorując przy tym odpoczynek maluszka. Ponadto elektroniczna niania okazuje się niezbędna gdy:

 • Dziecko ma problemy z oddychaniem lub jest wcześniakiem (w takim przypadku nie należy zapominać również o monitorze oddechu),
 • rodzic śpi w innym pokoju niż maluszek,
 • rodzic ma więcej niż jedno dziecko i chce wiedzieć, jak dzieci bawią się w swoim pokoju,
 • zatrudniona zostaje opiekunka do dziecka i istnieje potrzeba kontroli jej pracy,
 • rodzic ma twardy sen, z którego trudno mu się wybudzić,
 • występuje potrzeba zagwarantowania sobie komfortu psychicznego w trakcie różnych czynności podczas snu dziecka – można na spokojnie wziąć prysznic lub przesadzić kwiaty na balkonie.
 • Warto również wziąć pod uwagę, iż niania elektroniczna przyda się również wtedy, gdy dziecko ma zaledwie kilka miesięcy. W przypadku gdy maluch jest starszy i sam bawi się w swoim pokoju, podgląd na jego poczynania także wydaje się niezbędny (tutaj sprawdzi się niania z kamerką).

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu elektronicznej niani?

Podczas wyboru niani elektronicznej, należy sprawdzić jej parametry, ponieważ niektóre z nich mogą ułatwić wygodę użytkowania. Są nimi:

 • zasilanie – na baterie lub/i na akumulator;
 • zasięg – liczony w metrach, pozwala oszacować bezpieczną odległość, jaką można zachować od dziecka, by nie zakłócać transmisji danych;
 • rozdzielczość obrazu – im większa, tym lepsza jakość obrazu;
 • jakość obrazu w porach nocnych – aby niania mogła transmitować obraz w nocy, musi posługiwać się podczerwienią.