W dzisiejszych czasach panuje trend, który sprawia, że wracamy do kosmetyków całkowicie naturalnych w których nie występuje chemia oraz konserwanty. Oleje również przeżywają swoją drugą młodość, a wśród nich przede wszystkim olej tamanu. Jakie ma właściwości oraz dlaczego warto po niego sięgnąć?

Olej tamanu – co warto wiedzieć na jego temat?

Olej tamanu pochodzi z drzewa, które rośnie przede wszystkim w lasach Indyjskich oraz na Madagaskarze. Drzewo stało się popularne, gdyż olej, który z niego pochodzi zawiera wiele cennych właściwości, które doskonale wpływają na wygląd i samopoczucie. W dawnych czasach zarówno orzechy, jak i liście, kora oraz korzenie wykorzystywano do produkcji ludowych leków. Mieszkańcy tropikalnych terenów korzystają z drewna, które nie tylko ładnie wygląda, ale także charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Drzewo tamanu można rozpoznać już z daleka, gdyż charakteryzują go piękne, lakierowane liście oraz przyciągające wzrok białe kwiaty.

Jakie właściwości posiada olej?

Olej tamanu powstaje, dzięki tłoczeniu na zimno orzechów, skutkiem tego ma wiele cennych właściwości oraz składników, których nie traci na skutek procesów rafinacji. Olej to gęsta ciecz, która ma jakże specyficzny zielony odcień oraz zapach, którego nie można pomylić z żadnym innym. Występują w nim jakże cenne kwasy tłuszczowe, wśród których dominuje kwas oleinowy oraz kwas linolowy. Oprócz tego warto wspomnieć o kwasie kalofillowym oraz kallofilloidynie. Nie sposób pominąć kumaryny, steroli, kwasów tłuszczowych i innych jakże cennych składników. Skóra bardzo dobrze przyjmuje olejek, który zapewnia jej maksymalne nawilżenie, natłuszczenie oraz zmiękczenie. Oprócz tego olej tamanu wygładza skórę i wspiera wchłanianie substancji aktywnych. Dodatkowo, warto wspomnieć o właściwościach przeciwutleniających. Odpowiada również za regenerację naskórka oraz umożliwia jego nawilżenie. Z twarzy znikają nieatrakcyjne przebarwienia, a skóra wygładza się, dzięki czemu zyskujemy młodszy i bardziej atrakcyjny wygląd. Już na zakończenie warto wspomnieć o działaniu przeciwbakteryjnym, dzięki czemu baterie nie rozwijają się oraz wykazują działanie przeciwzapalne.

Olej tamanu warto stosować przede wszystkim na skórę , gdyż oznacza to widoczną poprawą jej wyglądu. Poleca się go do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej oraz skóry problematycznej, która przysparza wielu zmartwień. Jest to związane z jego działaniem przeciwwirusowym oraz przeciwgrzybiczym. Takie działanie sprawia, że krosty oraz wypryski znikają w bardzo szybkim tempie, a do tego skóra staje się wolna od niekorzystnych zmian wpływających na wygląd i samopoczucie. Oprócz tego to doskonały sposób na pielęgnowanie skóry dojrzałej, zniszczonej oraz zmęczonej. Olej sprawia, że zmarszczki pojawiają się zdecydowanie później, co wiąże się z zachowaniem młodszego i bardziej promiennego wyglądu na o wiele dłużej.