Przebywając z dzieckiem na świeżym powietrzu w czasie wietrznej pogody może zdarzyć się sytuacja, że wpadnie mu coś do oczka. Nawet podczas zabawy w domu jakaś drobinka może do niego trafić i mamy wtedy problem.

Jednak najczęściej rodzice mają problem, gdy dziecku wpadnie rzęska do oczka. Dziecko skarży się wtedy na ból oka, które niejednokrotnie zaczyna swędzieć i łzawić. Maluch zaczyna je pocierać dłońmi, przez co może tylko pogorszyć sprawę. Udzielając pomocy dziecku należy przede wszystkim je uspokoić i my też powinniśmy zachować spokój. Aby pozbyć się ciała obcego z oka należy przemyć je dużą ilością chłodnej wody. Tą czynność możemy wykonać na wiele sposobów. Możemy np. poprosić dziecko do łazienki, gdzie w pozycji stojącej dziecko pochyla się nad umywalką i dłonią kierować strumień wody na oko. Dziecko może także usiąść na stołku odginając jednocześnie głowę do tyłu, wówczas mamy większe pole manewru i lepszą widoczność co się w tym oku dzieje. Dziecko natomiast należy zabezpieczyć w ręcznik, aby mogło spływającą wodę po twarzy spokojnie wytrzeć. Dobrą pozycją jest też położenie dziecka płasko na plecach i wtedy spokojnie można wykonać niezbędne czynności. Aby zapewnić sobie lepsze pole widzenia i aby lepiej wypłukać oczko można delikatnie wywinąć lub odciągnąć górną powiekę. Natomiast jeśli widzimy, że coś zalega przy dolnej powiece, wówczas ruchem skierowanym od zewnętrznego kącika do wewnętrznego kącika oka możemy je delikatnie usunąć.

Nigdy nie wykorzystujmy do złapania ciała obcego waty, patyczków o uszu czy innych przedmiotów o włochatej lub bardzo szorstkiej i ostrej strukturze bo możemy tylko dodatkowo zaszkodzić dziecku. Jeśli samemu nie możemy usunąć z oka ciała obcego powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej okulisty. U mniejszych dzieci zaleca się, aby lekarz zbadał oczko jeśli tkwiło w nim jakiś szczególnie niebezpieczny materiał lub gdy sami mieliśmy problem, aby to ciało obce wyjąć. Istnieje bowiem ryzyko, że mogło dojść do uszkodzenia rogówki oka.