Żylaki kończyn dolnych często są uważane za błahy problem kosmetyczny. Jednak nie zawsze tak jest- nieleczone żylaki mogą powodować ciężkie powikłania, a nawet mogą zagrażać życiu. Gdy skóra nad żylakami staje się bolesna, zaczerwieniona i swędząca to oznaka stanu zapalnego w żylakach.

Ciężkie powikłania żylaków- u kogo można się ich spodziewać?

Powikłania choroby żylakowej mogą pojawić się w sytuacji, gdy żylaki nie są poddane leczeniu. Wtedy możemy mieć do czynienia z owrzodzeniem podudzi i innymi powikłaniami. Niebezpieczne dla zdrowia i życia powikłania są możliwe po urazach- wtedy może dojść do pęknięcia żylaka- czasem utrata krwi doprowadza do wstrząsu, który może skończyć się zgonem.

Żylaki kończyn dolnych predysponują do powstawania zakrzepicy żył, ponieważ jest w nich utrudniony przepływ krwi. To właśnie powikłania zakrzepicy są najbardziej groźne, a narażone na nie są osoby po przebytej chorobie nowotworowej, osoby otyłe, po zabiegach chirurgicznych, urazach, z nadkrzepliwością krwi, w starszym wieku oraz stosujące hormonoterapię zastępczą. W grupie ryzyka powikłań są również osoby palące papierosy oraz prowadzące siedzący tryb życia.

Zakrzepica żylna może skończyć się zatorem tętnicy płucnej, podczas którego skrzeplina zazwyczaj blokuje naczynie w dolnym płacie płuca prawego, co stwarza duże zagrożenie dla zdrowia i życia. W innej sytuacji oderwany skrzep może zamiast popłynąć z prądem krwi, cofnąć się w kierunku działania siły ciężkości. Efektem tego jest silny ból, zimność i bladość skóry, a także niedowład kończyny. Jest to tzw. zator wsteczny, który jest niebezpieczny dla zdrowia.

Erytrol, aktywny tryb życia i stała kontrola lekarska, by zapobiec powikłaniom.

Każdy przypadek żylaków jest leczony indywidualnie- u niektórych konieczne jest ich usunięcie z wykorzystaniem różnych metod. Jednak w innych przypadkach wystarczy ich obserwacja i zmiana trybu życia, co może zminimalizować ryzyko groźnych powikłań.

Aby zadbać o prawidłowy przepływ krwi żylnej, konieczne jest zapobieganie powstawaniu blaszek miażdżycowych, które są jedną z głównych przyczyn zatorów. Dlatego konieczne jest zdrowe odżywianie- rezygnacja z tłustych potraw, słodyczy, a także włączenie regularnej aktywności fizycznej. Zamiast używania tradycyjnego białego cukru, warto postawić na erytrol, który jest równie słodki, a jednocześnie jego indeks glikemiczny wynosi zero oraz ma niewielką wartość kaloryczną. Wiedząc, że cukier powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych, zamiana go na erytrol wydaje się jedną ze słusznych decyzji przy zapobieganiu powikłań żylaków.

Dzięki regularnym ćwiczeniom, bieganiu, spacerom możemy znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań żylaków. Mięśnie, które regularnie i prawidłowo kurczą się i rozkurczają, działają jak pompa popychająca krew w naczyniach. Oczywiście, jak w we wszystkim, trzeba zachować umiar, dlatego ćwiczenia obciążające stopy oraz forsowne treningi siłowe są przeciwwskazane. Zamiast nich warto wybrać ćwiczenia w wodzie, np. pływanie lub aqua aerobik. Dodatkowo należy pamiętać, by podczas rozciągania unosić nogi do góry, tak by znalazły się powyżej poziomu ciała, co zapobiegnie zaleganiu krwi w naczyniach.