Po zarezerwowaniu zabiegu czas rozpocząć przygotowania do zabiegu i wyzdrowienia. Podczas gdy powrót do zdrowia po zabiegach kosmetycznych wymaga cierpliwości, istnieją kroki, które można podjąć, aby zapewnić szybkie czasy powrotu do zdrowia i poprawić wyniki, w tym zmniejszenie widocznych blizn. Omówmy w jaki sposób twoje nawyki żywieniowe i dbałość o siebie przed operacją i po niej mogą wpłynąć na proces gojenia.

Przygotowanie do procedury

Zaangażowanie się w grę przed operacją naprawdę się opłaci po wejściu w okres leczenia. Oznacza to nie tylko badanie wymagań dotyczących konkretnej procedury, ale także dostosowanie stylu życia jako całości, zaczynając od około trzech do czterech tygodni przed zabiegiem. Jedną z najważniejszych zmian stylu życia, które należy wprowadzić jak najwcześniej, jest rzucenie palenia. Jeśli uważasz, że możesz z tym walczyć, przedyskutuj opcje z lekarzem, ponieważ będą oni mieli zasoby, które pomogą w zaprzestaniu leczenia.
Idealnie byłoby, gdyby lekarz prowadzący omówił z tobą zalecenia dietetyczne przed zabiegiem chirurgicznym, ponieważ nie jest to tradycyjny temat do omówienia podczas konsultacji, powinieneś również przygotować pytania, aby zadać lekarzowi.

Musisz być w optymalnej formie fizycznej i psychicznej. Większość chirurgów wymaga zdania egzaminu fizycznego przed zabiegiem. Podczas tej konsultacji zapytaj, czy Twój lekarz ma jakieś konkretne zalecenia dotyczące leków lub suplementów, które zażywasz lub planujesz zażyć przed zabiegiem.

Trzy tygodnie przed datą operacji powinieneś zacząć dostosowywać dietę, aby jeść więcej owoców i warzyw. Aby uzyskać optymalną ilość, możesz wycisnąć sok lub zmiksować je, aby łatwiej i wygodniej spożywać. Oprócz jedzenia większych ilości owoców i warzyw należy również zwiększyć spożycie białka (może to być białko pochodzenia zwierzęcego lub innego niż zwierzęce).

Istnieją również określone pokarmy, których należy unikać. Na przykład powszechnie zaleca się, aby pacjenci unikali pokarmów bogatych w salicylany. Salicylan jest naturalnie występującym związkiem chemicznym, który jest podstawą leków aspiryny i działa jako rozrzedzacz krwi. Do typowych produktów bogatych w salicylany, których należy unikać przed zabiegiem, należą:

  • Owoce: świeże morele, większość jagód, jabłka, winogrona, pomarańcza, truskawki, awokado
  • Warzywa: korniszony, papryka, rzodkiewka, brokuły, bakłażan
  • Zioła i przyprawy: czarny pieprz, cynamon, kminek, mięta, musztarda, kurkuma, wino i ocet jabłkowy, proszek chili
  • Napoje: napoje o smaku owocowym, herbata miętowa

Czasami przed operacją może być korzystne przyjmowanie dodatkowych witamin, takich jak witaminy A i C i / lub suplementów, takich jak bromelaina i arnika.  Omów z lekarzem wszelkie dodatkowe suplementy związane z zabiegiem podczas wizyty przedoperacyjnej, aby zmaksymalizować wynik operacji. Dwa tygodnie przed zabiegiem powinieneś dokonać ostatniej kontroli u chirurga plastycznego lub lekarza.

Przygotowanie do wyzdrowienia

Poświęć trochę czasu, aby upewnić się, że wszystko jest gotowe na kilka dni i tygodni po operacji. Twój chirurg i lekarz omówią ilość przestojów, których będziesz potrzebować po zabiegu, więc sprawdź harmonogram i dostosuj w razie potrzeby. Sprawdź ograniczenia aktywności u swojego lekarza, ponieważ różnią się one w zależności od procedury chirurgii plastycznej. Dodatkowo dokonaj ustaleń dotyczących transportu do procedury, albo z przyjacielem, członkiem rodziny lub wiarygodną firmą transportową (większość lekarzy będzie miała szczegółowe informacje na temat zalecanych dostawców).

Dobrym pomysłem jest również rozpoczęcie przygotowania domu do operacji. Upewnij się, że przestrzeń jest wygodna i w pełni wyposażona we wszystko, czego potrzebujesz podczas odzyskiwania (pomyśl: Netflix, dobre książki i łatwy dostęp do toalety)! Przed zabiegiem oto kilka kroków, które możesz zrobić, aby odzyskać wygodę:

  • Poduszki specjalne: Uwierz lub nie, istnieją poduszki wykonane specjalnie dla różnych rodzajów zabiegów. Na przykład, poduszki do elewacji są zalecane do plastyki nosa, a inne operacje twarzy i wypraski są dostępne dla brazylijskiego Butt Lift.
  • Produkty do pielęgnacji skóry: Przed zabiegiem zbierz swoje ulubione produkty do pielęgnacji skóry, aby zostawić je w pobliżu łóżka. Delikatne chusteczki czyszczące i spraye wodne mogą pomóc Ci zachować świeżość w kolejnych dniach po zabiegu. Możesz również zachować swoją ulubioną maść do ust, krem ​​nawilżający i krem ​​do rąk, aby utrzymać nawilżoną skórę.
  • Żel do blizn i paski / arkusze silikonowe: Jeśli lekarz to zalecił, zaopatrz się w żel do blizn i / lub paski / arkusze silikonowe, aby zminimalizować blizny.
  • Plan posiłków: Jeśli planujesz przygotować własne jedzenie, rozważ inwestowanie w sokowirówkę, mikser i / lub wolnowar, aby ułatwić przygotowywanie posiłków. Z drugiej strony, jeśli wolisz nie gotować podczas powrotu do zdrowia, możesz zbadać opcje dostarczania żywności. Niezależnie od tego, co zdecydujesz, pamiętaj, aby upewnić się, że jedzenie spełnia Twoje wymagania dietetyczne.

Czego możesz się spodziewać po zabiegu Przed znieczuleniem zadaj ostatnie pytanie, ponieważ prawdopodobnie będziesz zbyt zmęczony, by zadawać je po operacji. Będą ci ścisłe wytyczne, których będziesz przestrzegać w dniach i tygodniach po zabiegu.
Aby zmniejszyć blizny, możesz zastanowić się, czy arkusze lub paski silikonowe byłyby odpowiednie dla twojej blizny. Można je stosować w wielu popularnych procedurach, takich jak chirurgia plastyczna twarzy i powiększanie piersi, w celu zmniejszenia napięcia w miejscu więzienia, a tym samym zminimalizowania blizn. Jeśli nie jest to odpowiednie w danych okolicznościach, zapytaj pielęgniarkę lub chirurga o inne wskazówki dotyczące gojenia ran specyficzne dla Twojego zabiegu chirurgicznego, takie jak olej witaminy E, lasery, mikroigłowy itp.

Przez pierwsze kilka dni po wyjściu ze szpitala jest to trochę niewygodne. Upewnij się, że przestrzegasz przepisanego harmonogramu łagodzenia bólu, aby zachować kontrolę nad bólem i skorzystać z okazji, aby naprawdę się zrelaksować i odpocząć. Jeśli nie czujesz, że Twój poziom energii poprawił się po kilku tygodniach po operacji, warto skontaktować się z lekarzem lub chirurgiem plastycznym.

Czasami ludzie mogą odczuwać przygnębienie lub depresję po operacji, dlatego bardzo ważne jest, aby jeść czysto i śledzić swój nastrój. Staraj się nie porównywać zbytnio do innych, czas potrzebny na wyleczenie po operacji plastycznej może być różny dla każdej osoby.

Wykonanie tych kroków pomoże Twojemu ciału zoptymalizować powrót do zdrowia, ale Twoje ciało przeszło jeszcze zabieg chirurgiczny i prawdopodobnie znieczulenie, więc powrót do normalnego stanu zajmuje trochę czasu. Możliwe jest również, że w tym okresie zauważysz utratę masy ciała, co może być normalne w zależności od operacji. Prawdopodobnie po większości zabiegów wystąpią siniaki i obrzęki, można to uzyskać dzięki naturalnym suplementom, takim jak arnika.

Cierpliwość jest kluczem.

W miesiącach po operacji dobrym pomysłem jest stosowanie nawyków żywieniowych przedoperacyjnych w celu rozpoczęcia zdrowszego stylu życia. Dobra pielęgnacja skóry jest ważna, aby zminimalizować blizny, możesz nawet rozważyć konsultację z dermatologiem, aby upewnić się, że rutyna jest dostosowana do skóry po zabiegu. I pamiętaj, że czasami zdarza się, że po operacji znów czujesz się zmęczony, jest to normalne i powinno minąć z czasem, gdy twoje ciało wyzdrowieje.