Retinol ( jeden rodzaj składnika, który jest szerzej określany jako retinoidy ) był reklamowany jako najlepszy składnik do pielęgnacji skóry usuwający zmarszczki i jest uwielbiany przez ekspertów od urody na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach – a zwłaszcza podczas blokady koronawirusa – zapotrzebowanie na cudowny eliksir tylko rośnie. Ale czym właściwie są retinole i retinoidy i jak one działają?

Co to są retinoidy?

Retinoidy to klasa związków pochodzących z witaminy A, która jest powszechnie stosowana w pielęgnacji skóry. Badania naukowe (głównie dotyczące tretynoiny – która jest generalnie retinoidem wydawanym na receptę) pokazują, że mogą one zmniejszyć widoczność drobnych linii, zmarszczek i pigmentacji po 12 tygodniach stosowania.

Co to jest retinol?

Retinol to po prostu rodzaj retinoidu – który generalnie jest nieco łagodniejszy dla skóry.

Istnieje wiele różnych typów retinoidów, które przyczyniają się do zamieszania – są to między innymi estry retinylu, retinol, retinaldehyd, adapalen i tretynoina. Wszystkie są nieco innymi związkami chemicznymi. Estry retinylu, retinol i retinaldehyd są dostępne bez recepty i są słabsze niż tretynoina.

Co robi retinol?

Chociaż retinoidy są skutecznym środkiem ujędrniającym w przypadku skór bardziej dojrzałych lub tych, które przedwcześnie zestarzały się na słońcu, są również niezwykle skuteczne w przypadku wyprysków. Działają jak złuszczające i poprawiają odnowę komórek skóry .Dlatego są szczególnie skuteczne u osób ze skórą zniszczoną słońcem lub z trądzikiem.

Pomagają również poprawić wygląd drobnych linii, zmarszczek, plam starczych i pigmentacji skóry, zwiększając produkcję kolagenu i stymulując naczynia krwionośne w skórze.

Co się stanie, gdy go użyję retinolu?

To powoduje, że skóra złuszcza się. Kiedy zaczynasz stosować retinol, przyspiesza on wymianę komórek, co oznacza, że ​​komórki szybciej przedostają się na powierzchnię skóry.

Skutecznie, skóra przechodzi w stan paniki i inicjuje stan zapalny, aby naprawić tak zwane problemy. Zaczerwienienie, pieczenie, kłucie i zrzucanie jest normalne i jest oczekiwane. Tworzysz nową tkankę, która wypycha starą tkankę, dlatego łuszczyć się – to pozytywna rzecz, ale jest brzydka – więc jest to idealny moment, aby rozpocząć blokadę, kiedy nikt cię nie widzi!

Kiedy warto zacząć ich używać?

Chociaż retinoidy są powszechnie znane jako składnik przeciwstarzeniowy, korzyści płynące z retinoidów są szerokie – i według dr Mahto powinniśmy włączać je do naszych rutynowych czynności wcześniej, niż nam się wydaje.Skóra traci około jednego procenta kolagenu (białka, które zapewnia skórze wsparcie strukturalne) rocznie od połowy lat dwudziestych. Wprowadzenie retinoidów od dwudziestego roku życia to rozsądny czas, aby zacząć wzbogacać swoją pielęgnację

Jak stosować retinol

Jeśli kupujesz bez recepty, wybierz taki, który zawiera co najmniej 0,1% retinolu jako punkt wyjścia. Jest to bardziej prawdopodobne, że będzie skuteczniejsze niż słabsze pochodne, takie jak octan retinylu, palmitynian retinylu, i propionian retinylu.

Przeczytaj listę składników lub zapytaj w kasie, co dokładnie zawiera produkt. Kiedy zaczniesz go tolerować, moc może wzrosnąć – na przykład do 0,3%, 0,5%, a ostatecznie 1%.

Nakładaj retinoid na noc na oczyszczoną skórę. Nawilżacz można zastosować 15-20 minut później, jeśli skóra jest sucha. Upewnij się, że w ciągu dnia nosisz minimum SPF 30, ponieważ retinoidy mogą sprawić, że będziesz wrażliwy na promieniowanie ultrafioletowe ze słońca.

Zacznij powoli, mówię dwa razy w tygodniu. Podrażnienie to opóźniona reakcja, więc pojawia się dwa do trzech dni po aplikacji. Zacznij więc dwa razy w tygodniu i dodawaj jeden dzień w tygodniu, aż będziesz go używać każdej nocy.

Co jeszcze powinienem wiedzieć o retinoidach?

To naprawdę ważne, aby przygotować skórę przed użyciem retinolu, ponieważ jeśli nie uzyskasz dobrej penetracji, dostaniesz go dużo w górnych warstwach i będziesz bardziej podrażniać powierzchnię

Złuszczaj martwy naskórek, gdy zaczyna łuszczyć się. To nie jest suchość – wiele osób uważa, że ​​wysusza ich skórę – tak nie jest, w rzeczywistości zwiększa naturalną zdolność skóry do nawilżania. Ale powoduje to łuszczenie się skóry , więc ludzie postrzegają to jako suchość i prawdopodobnie używają więcej środków nawilżających i innych rzeczy. Ale nie, lepiej tego nie robić – naprawdę musisz zacząć to złuszczać.