Sarsaparilla, określana również kolcoroślą jest rośliną należącą do rodziny kolcorośli – pnącze to osiąga maksymalną długość sięgającą nawet 30 m długości. Sarsaparillę spotkać można przede wszystkim w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. W Meksyku od wieku stosowana jest niemal przez każdego mieszkańca. Najpopularniejszą częścią rośliny jest korzeń, z którego otrzymuje się ziołowy preparat wspierający zdrowie. Jakie właściwości wykazuje Sarsaparilla?

Sarsaparilla – jakie są jej właściwości?

Sarsaparilla cechuje się niepowtarzalnymi właściwościami. Zawiera ona między innymi szereg minerałów (krzem, siarka, sód, cynk, żelazo, miedź, jod, mangan) oraz witamin (A, C, D oraz witaminy z grupy B). Kolejne składniki, które korzystnie oddziałują na nasze zdrowie to fitosterole, aminokwasy, polisacharydy oraz liczne alkaloidy. Bardzo istotnym elementem w składzie sarsaparilli są sarsapogeniny, jak i beta-sitosterol. Sarsapogeniny są roślinnymi odpowiednikami androgenów, które imitują działanie testosteronu. Sarsaparilla charakteryzuje się właściwościami moczopędnymi, przeciwzapalnymi, przeciwreumatycznymi, wykrztuśnymi, napotnymi, odtruwającymi, jak i przeciwgorączkowymi. Wszystko to dzięki zawartości saponin steroidowych wykazujących tak rewelacyjny wpływ na zdrowie. Wykazują one działania hipotensyjne i hipoglikemiczne, przez które opóźnia się proces starzenia organizmu.

Jakie zastosowania ma kolcorośl?

Kolcorośl przede wszystkim wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jest on alternatywą dla syntetycznych sterydów. Nie od dziś wiadomo, iż naturalne produkty często zaliczane są do grupy środków dopingujących i zakazane w sporcie. Okazuje się, iż istnieje inna możliwość, która jest dostępna dla każdego. Zioła kolcorośli wspierają wzrost tkanki mięśniowej, w związku z czym zalecana jest do stosowania w codziennej diecie sportowców oraz kulturystów. Sarsaparilla jest rośliną, która z pewnością zainteresuje osoby zmagające się z reumatyzmem. Systematyczne spożywanie ziół kolcorośli złagodzi objawy tej choroby. Innym zastosowaniem sarsaparilli jest wspomaganie oczyszczenia organizmu oraz poprawienie pracy wątroby. Ziele to doskonale wspiera detoksykację organizmu.

Jak dawkować kolcorośl?

Przyjmowanie naturalnych produktów wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza gdy są one przyjmowane regularnie. Nie należy oczekiwać fenomenalnych efektów po kilku dniach stosowania. Oczywiście warto zatroszczyć się również o właściwe dawkowanie. Sarsaparilla może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów, jednak najwięcej osób preferuje przygotowanie naparu z ziół tej rośliny. W tym celu należy przygotować 1 łyżeczkę ziół (do trzech gram) oraz 0,5 litra wody. Zioła należy wsypać do garnka z wodą i gotować od pięciu do dziesięciu minut. Inną opcją jest zalanie ziół szklanką wrzątku i postawienie na około pół godziny. Tak przygotowany napar po ostudzeniu jest gotowy do wypicia.