Skóra wrażliwa jest problemem, na który cierpi coraz więcej osób. Taki stan może pojawić się w każdym wieku, bez względu na płeć. Mimo to, o wiele częściej skórę wrażliwą posiadają kobiety niż mężczyźni. Czym cechuje się skóra wrażliwa oraz jakie objawy jej towarzyszą?

Skóra wrażliwa – objawy

Wiele osób zapytanych o stan swojej skóry, twierdzi, iż jest ona wrażliwa. Jednak nie zawsze mają oni racje. W celu sprawdzenia, czy faktycznie skóra jest wrażliwa, należy sprawdzić, czy wykazuje ona pewne cechy, które będą o niej świadczyć. Przede wszystkim cechuje się: świądem, zaczerwienieniem, uczuciem nadmiernego ciepła, opuchnięciem, napięciem i reakcją na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza na zmiany temperatur. Skóra wrażliwa silnie reaguje na zmiany atmosferyczne, takie jak wahania temperatur czy wiatr. W przypadku występowania wyżej wymienionych objawów zaleca się przeprowadzić test, który dodatkowo ukaże stan skóry. Test wygląda następująco: po wyciągnięciu szpatułki z tworzywa sztucznego należy jej brzegiem przeciągnąć po skórze, np. w okolicach policzka. Gdy rzeczywiście skóra jest wrażliwa, natychmiast wystąpi na niej obrzmienie oraz zaczerwienienie.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

W pielęgnacji skóry wrażliwej przede wszystkim należy skupić się na złagodzeniu objawów: zaczerwienienia, pieczenia i świądu. W związku z powyższym kosmetyki przeznaczone do tego rodzaju skóry nie powinny zawierać alkoholu, barwników, substancji zapachowych, środków konserwujących ani silnych detergentów. Najlepiej kierować się zasadą – im mniejsza ilość składników, tym lepiej. Podczas doboru pielęgnacji do skóry wrażliwej, należy wybierać kosmetyki dedykowane takiej cerze jak np. redblocker krem.

Poniżej przedstawiony został przykładowy schemat pielęgnacji skóry wrażliwej:

  • Demakijaż – do tego celu można użyć mleczka przeznaczonego do skóry wrażliwej lub płynu micelarnego Istotna jest również technika wykonywania demakijażu – nie wolno agresywnie pocierać skóry. Tutaj zaleca się być bardzo delikatnym i cierpliwym.
  • Dokładne i delikatne czyszczenie skóry od zanieczyszczeń – tutaj bardzo dobrze sprawdzi się kosmetyk w formie pudru, który nie zawiera drażniących środków myjących, a jego bazą będzie np. biała glinka z dodatkiem olejków. Alternatywą jest zastosowanie delikatnego żelu do mycia twarzy.
  • Tonizowanie skóry twarzy – doskonałą opcją dla standardowych toników są hydrolaty. Do cery wrażliwej rekomendowany jest np. hydrolat z róży damasceńskiej, z bławatka lub z lipy.
  • Zastosowanie kremu – kosmetyk ten powinien być przeznaczony do skóry wrażliwej. Należy pamiętać, aby unikać takich składników jak: środki konserwujące, alkohol i substancje zapachowe.
  • Peelingi – wykonywanie ich nie jest zabronione, jednak należy być bardzo ostrożnym i obserwować skórę. Peelingi, które są rekomendowane przy skórze wrażliwej to peelingi enzymatyczne.
  • Nałożenie ochrony przeciwsłonecznej – w tym celu zaleca się nałożenie kremu z filtrem.

Dobry krem przeciwzmarszczkowy – czyli jaki?

Gdy skóra rozpoczyna proces starzenia, pierwsze zmarszczki pojawiają się w kącikach ust i pod oczami. Oprócz odpowiedniej diety konieczna jest również właściwa pielęgnacja. Warto zadbać o jak najskuteczniejszy krem przeciwzmarszczkowy, który wpłynie na opóźnienie efektów starzenia się skóry. Jak najdłużej zachować młody wygląd i cieszyć się zdrową skórą?