Gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny, w życiu każdego z domowników wiele się zmienia. Do narodzin można się w wielu kwestiach przygotować, jednak niemal zawsze występują jakieś nieprzewidziane sytuacje, do których należy szybko się dostosować. Jednym z takich aspektów jest z pewnością dobór właściwego smoczka dla maleństwa. Jak wybrać ten najlepszy? Jakie smoczki do butelek będą najlepszym rozwiązaniem?

Smoczki do butelek – dlaczego ich właściwy wybór jest tak ważny?

Można by się wydawać, iż każdy smoczek jest taki sam, przecież wszystkie mają takie samo przeznaczenie. Jednak sprawa ta jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Wybór odpowiedniego rodzaju smoczka może rzutować na dalszy rozwój maleństwa. Brzmi to dość poważnie, ale właśnie w ten sposób powinno się podejść do tego zagadnienia. Smoczek jest akcesorium, od którego zależy dalszy wzrost żuchwy oraz mięśni ją otaczających. Jak wiadomo, żuchwa jest nieodłącznym elementem aparatu mowy, a jej zdeformowanie może znacznie utrudnić porozumiewanie się. Maluch, który ssał pokarm z niewłaściwie dobranego smoczka, może na dalszych etapach wzrostu wykazywać problem z artykulacją i ogólnie z mową. Bardzo często właśnie z tego powodu powstają wszelkie wady wymowy.

Gdy dziecko je, musi pogodzić ze sobą trzy podstawowe czynności: oddychanie, jedzenie i połykanie. Teoretycznie wykonuje około 60 ruchów ssących w ciągu minuty oraz połyka raz na kilka z nich. Proces wydaje się nieskomplikowany, jednak w rzeczywistości wywiera ogromny wpływ na naukę mowy, która następuje później. Oczywiście budowa szczęki dziecka również na to oddziałuje, ale by od strony technicznej zostały mu zagwarantowane wszystkie możliwe wygody, zaleca się karmienie butelką ułatwić nie inaczej jak przez odpowiednie smoczki do butelek.

Producenci tego rodzaju akcesoriów troszczą się przede wszystkim o to, by smoczki były jak najbardziej zbliżone do naturalnego kształtu sutka i piersi matki. Proces ten powinien możliwie najmniej odbiegać od faktycznego karmienia piersią.

Jakie są rodzaje smoczków do butelek?

Kształt, jaki mają smoczki do butelek, to jeden z najważniejszych kryteriów. Oddziałuje on nie tylko na wzrost szczęki, ale i zwyczajnie na komfort jedzenia. Żuchwa maleństwa rozszerza się w trakcie ssania, co z kolei wpływa np. na formowanie się pierwszych zębów mlecznych. Smoczek anatomiczny jest najlepiej dopasowany do naturalnego kształtu buzi maluszka. Nazywany jest również smoczkiem ortodontycznym ze względu na zapobieganie powstawaniu wad zgryzu u dziecka. Smoczek szerokootworowy kształtem przypomina kobiecy sutek, a smoczek prosty cechuje się tym, iż jest wydłużony i ma regularny z każdej strony kształt. Smoczek kształtem przypominający pierś cechuje się tym, iż mleko nie wypływa z niego z dużą łatwością, co sprawia, że dziecko faktycznie musi ssać, aby się najeść. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zapobiega rozleniwieniu się maluszka. Takie smoczki do butelek sprawdzają się, gdy dziecko jest karmione na zmianę – piersią i butelką lub gdy chce się je odzwyczaić od karmienia naturalnego.