Ortodoncja to szczególna dziedzina stomatologii, która zajmuje się ustawieniem szczęki i nieprawidłowym ustawieniem zębów, co jest bardzo częstym problemem, a leczenie może trwać miesiące, a nawet lata, ponieważ pacjent musi nosić aparat ortodontyczny, aby wyprostować wzrost wybranych zębów lub jeśli problem jest niewspółosiowość szczęki, może to wymagać operacji. Historia ortodoncji jest dość interesująca.

Ortodoncja nie jest niczym nowym dla ludzkości. Rzeczywiście, około 400 rpne Hipokrates opisał nieprawidłowości w uzębieniu, a 3 wieki później rzymscy lekarze zalecili usunięcie niektórych zębów mlecznych, aby zapobiec przeludnieniu zębów. To pokazuje nam, że ortodoncja była praktykowana 2000 lat temu i jeśli przeniesiemy się do połowy XVII wieku, Fabricius opisał usuwanie zębów jako metodę leczenia przeludnienia, ponieważ dentyści zaczęli rozumieć ustawienie szczęki i opracowywać metody leczenia takich schorzeń. Jeśli potrzebujesz dentysty, możesz  rozwiązać problemy z zębami z tym doświadczonym dentystą w Turlock,  aby uzyskać najlepsze usługi.

Oś czasu XVIII wieku

W XVIII wieku nastąpił znaczący rozwój, z następującymi wydarzeniami:

  • 1728 – Człowiek o imieniu Pierre Fauchard opublikował pierwszy dokładny opis stomatologii, który obejmował przepełnienie zębów i niewspółosiowość szczęki. Chociaż korekty zębów zostały przeprowadzone przed tą datą, Fauchard był pierwszą osobą, która odnotowała szczegóły takich zabiegów.
  • 1722-1766 – Lekarz Fryderyka Wielkiego, Phillip Pfaff napisał książkę zatytułowaną „Traktat o zębach ludzkiego ciała i ich chorób”, w której zaprzeczył, że zęby mleczne mają korzenie (później okazało się to błędne), a nawet ostrzegł przed używanie twardych szczoteczek do zębów, rozumiejąc szkody, które zostały spowodowane.
  • 1775-1790 – Odkrył to mistrz chirurgii brytyjskiej armii, John Hunter
  • zęby mleczne rzeczywiście mają korzenie, a co ważniejsze, odkrył, że ich ruchy spowodowały przepełnienie zębów.

Współczesna ortodoncja

Na przykład znalezienie najlepszego ortodonty nie jest trudne dzięki wyszukiwarce Google. Możesz znaleźć taki, który miałby najnowocześniejszą klinikę i najlepszych ortodontów, którzy mogą zdiagnozować Twój stan i zalecić leczenie. Przepełnienie zębów jest dość powszechne i dla młodego człowieka może być bardzo uciążliwe, dlatego osoba z wadliwym ułożeniem zębów lub niewspółosiowością szczęki powinna zgłosić się do specjalisty.

Na początku XIX wieku Joseph Fox napisał „ Natural History of the Teeth ”, która skupiała się na nieprawidłowościach w uzębieniu, takich jak nieprawidłowe ustawienie, oraz klasyfikuje różne dolegliwości i zalecane metody leczenia, opisując urządzenia dentystyczne, które można zastosować w leczeniu. W połowie XIX wieku człowiek o nazwisku Edward Angle wprowadził nową technikę w ortodoncji, a ponadto jako pierwszy sklasyfikował wady zgryzu i wprowadził fotografię do ortodoncji, co jest bardzo ważnym krokiem.

W XX wieku nastąpiły niesamowite postępy w ortodoncji, w tym stalowy drut, który wywierał nacisk na określone zęby, aby zmienić kierunek wzrostu. W latach pięćdziesiątych wiele uniwersytetów uznało ortodoncję i otworzyło kursy, aby uczyć tej dyscypliny, co doprowadziło do poziomu specjalistów, który mamy dzisiaj.

Jedną z korzyści wynikających z regularnych przeglądów stomatologicznych jest to, że dentysta ma możliwość oceny ustawienia zębów i ustawienia szczęki, a jeśli pojawią się problemy, dentysta skieruje Cię do lokalnego ortodonty.

Historia ortodoncji może pomóc nam dowiedzieć się, jak lepiej dbać o usta i co robić.