Kiedy myślisz o chirurgii plastycznej, prawdopodobnie wyobrażasz sobie typowy zabieg, taki jak powiększenie piersi lub plastyka nosa . Postępy w chirurgii plastycznej zaowocowały pozornie nieskończoną gamą opcji dla tych, którzy chcą zmienić swój wygląd fizyczny. W szczególności jedną ze stosunkowo popularnych (ale wciąż rzadko wspominanych) procedur jest powiększenie brody.

Ta procedura polega na dodaniu implantu, aby zmienić kształt podbródka. Może również obejmować redukcję podbródka, która jest operacją mającą na celu zmniejszenie rozmiaru podbródka. Dobrze wykonane powiększenie podbródka może pomóc zachować kobiecość, nadając twarzy bardziej kobiecy kształt.

Kiedy powszechnie stosuje się powiększanie podbródka?

Najczęściej powiększanie brody służy do korygowania „słabego” lub „zagłębionego” podbródka. Ten typ podbródka występuje, gdy podbródek wydaje się proporcjonalnie mniejszy w porównaniu z resztą twarzy. Ten typ podbródka może niektórym przeszkadzać. Dla tych, którzy chcą przywrócić proporcje twarzy, może to zrobić powiększenie brody.

Powiększanie podbródka daje również możliwość zmniejszenia wyglądu dużego podbródka; lub podbródek, który wydaje się „podwójny”. Chociaż podwójny podbródek można kojarzyć z otyłością, to nieprawda.  Faktem jest, że wiele czynników przyczynia się do powstania tego rodzaju podbródka. Luzowanie skóry, kształt i rozmiar podbródka, a nawet kąt, pod jakim głowa styka się z szyją, odgrywają rolę. Jeśli wykonujesz zabieg powiększania podbródka, implant podbródka zajmuje część luźnego podbródka, nadając wygląd bardziej wyprofilowanej, kobiecej szczęki.

Dla tych, którzy mają odwrotny problem, to znaczy podbródek, który jest zbyt szeroki lub zbyt wydatny, może być wskazane zmniejszenie podbródka. Przy redukcji podbródka linia szczęki pacjenta stanie się mniej widoczna. A kobietom, które martwią się bardzo widoczną szczęką, ten rodzaj operacji może pozwolić im zachować bardziej kobiecą sylwetkę z profilu.

Oczywiście, w przypadku niektórych osób ogólne niezadowolenie z proporcji twarzy (a nie bardzo konkretna obawa) skłania je do powiększenia brody. Poniżej przyjrzymy się, co wchodzi w skład samej procedury.

Jak przebiega procedura?

Rozpoczynając proces omawiania powiększania podbródka, Twój chirurg prawdopodobnie najpierw omówi ryzyko i uzasadnione oczekiwania co do zabiegu. Po omówieniu konkretnych sposobów, w jakie chcesz zmienić podbródek, Twój chirurg prawdopodobnie pokaże Ci wizualizację przybliżonych wyników operacji. Gdy wraz z lekarzem zdecydujesz się na estetykę, Twój chirurg wybierze implanty podbródka o odpowiedniej wielkości.

Ogólnie rzecz biorąc, implanty podbródka są wykonane z silikonu, Gore-Texu lub podobnego materiału. Zwykle są wstępnie uformowane, ale Twój chirurg może również zredukować implanty, aby uzyskać bardziej spersonalizowany kształt.

Wszczepienie implantów podbródka to wyzwanie – w końcu nikt nie chce mieć widocznych blizn na twarzy. Zwykle chirurg wszczepiający implanty podbródkowe wybiera jedną z dwóch metod nacięcia. Chirurg może umieścić nacięcia pod szczęką, aby były mniej widoczne, lub można je umieścić, wykonując nacięcie w jamie ustnej. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady – nacięcia pod szczęką niosą ze sobą mniejsze ryzyko infekcji, ale powodują widoczne blizny. Nacięcia w jamie ustnej zwiększają prawdopodobieństwo infekcji (z powodu bakterii w jamie ustnej), ale nie mają widocznych blizn. Jeśli obawiasz się rodzaju zastosowanego nacięcia, koniecznie omów ten problem z lekarzem.

Redukcje podbródka wymagają podobnej procedury. Chirurg wykona nacięcia, a następnie przekształci kość podbródkową w estetyczny kształt. Zmieniony podbródek zazwyczaj nie wymaga implantów, ale do utrzymania go razem można użyć płytek i drutów.

Jak długo trwa leczenie?

Dokładny czas potrzebny do wygojenia się po operacji powiększenia brody często może się znacznie różnić. Na przykład, całkowite wyleczenie zabiegu redukcji podbródka może zająć nawet kilka miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ wiąże się to z przekształceniem kości. Powiększenie podbródka obejmujące wszczepienie implantów zwykle nie trwa tak długo, jak kość pozostaje sama. Oczywiście, ponieważ operacja każdej osoby jest nieco inna. Twój chirurg jest w stanie najlepiej określić, jak długo będzie trwał proces gojenia. W niektórych przypadkach szwy i zewnętrzne blizny zostaną wyleczone, ale twoja kość będzie nadal potrzebować dodatkowego czasu.

Skąd wiesz, że jesteś dobrym kandydatem?

W większości przypadków dobrym kandydatem będzie ktoś niezadowolony z wyglądu brody. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli nie jesteś pewien. Kandydaci na chirurgię powinni być w dobrym stanie ogólnym. Nie powinni przyjmować leków przeciwzakrzepowych, ponieważ mogą one nasilać krwawienia i powstawanie siniaków.

Podobnie, jeśli przyjmowałeś lek przeciwtrądzikowy Accutane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, Twój chirurg prawdopodobnie powie Ci, abyś poczekał przed poddaniem się operacji. Dzieje się tak, ponieważ Accutane może spowolnić lub zakłócić gojenie się kości, a także może powodować bardzo zauważalne blizny.

Jeśli chcesz wykonać zabieg powiększania brody i nie jesteś pewien, czy jesteś dobrym kandydatem, skonsultuj się z chirurgiem. Może to być doskonały sposób, aby dowiedzieć się więcej o procedurze. Twój chirurg odpowie na wszelkie pytania dotyczące zabiegu.