dlonie

Chirurgia ręki w głównej mierze dotyczy dłoni oraz nadgarstka. Te części ręki, kiedy sprawiają ból, potrafią przysporzyć wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu. Operacja ręki pozwala w powrocie do zdrowia, polepszeniu jej ruchomości i pozbyciu się bólu. Dowiedz się więcej na ten temat!

Chirurgia ręki, jakie są wskazania do zabiegu?

Wiele schorzeń ręki może pojawiać się z powodów genetycznych lub reumatologicznych, ale także wynikać ze stylu życia pacjenta. Dlaczego? Chirurgia ręki to dziedzina, która szczególnie dotyczy sportowców np. tenisistów lub golfistów, graczy gier komputerowych, ale także osób, które dużo czasu spędzają na pisaniu na komputerze (np. przy pracach biurowych). Zdarza się, że osoby te mają problemy z ruchomością palców i dłoni. Pogorsza się mobilność ręki np. występują trudności z chwytaniem, ucisk na nerwy, a w następnej kolejności stany zapalne, które powodują ból. Wszystkie te objawy pojawiania się schorzeń dłoni, warto skonsultować ze specjalistą, aby codzienne funkcjonowanie nie sprawiało trudności.

Choroby wymagające zastosowania chirurgii ręki

Chirurgia ręki może rozwiązać takie problemy, jak: trudność w zginaniu palcami, przykurcze, brak możliwości zgięcia palców w pięść lub problemy z prostowaniem palców. Jeśli zgłosimy się do lekarza jak najszybciej, możliwe będzie skuteczne wyleczenie. Chirurgia ręki daje w ten sposób możliwość przywrócenia sprawności fizycznej pacjenta w wielu schorzeniach i jednostkach chorobowych. Jakie schorzenia leczy? Do popularnych problemów należy: zespół cieśni nadgarstka, leczenie palca trzaskającego, chorobę de Quervaina, chorobę Dupuytrena. Chirurgia ręki umożliwia również m.in. przeszczep nerwu, rekonstrukcję i przeszczep ścięgien, odprowadzenie przykurczu palców, szycie nerwu i szycie prostownika kciuka.

Konsultacja z lekarzem

Zakres chirurgii ręki jest niezwykle szeroki, dlatego konsultacja z lekarzem jest niezwykle ważna. Specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu potrafi trafnie ocenić przyczyny pojawiania się problemu i postawić diagnozę. Często warto zgłosić się na początkowym etapie rozwoju choroby, wtedy kiedy istnieje jeszcze możliwość wyleczenia. Im dłużej będziemy zwlekać, tym bardziej problem będzie się pogłębiał. Na konsultacji lekarz dobierze najlepszą metodę leczącą dany problem z ręką, dlatego już na tym spotkaniu warto pokazać wcześniejszą dokumentację medyczną.

Co po operacji chirurgicznej ręki?

Należy pamiętać, że tego typu operacje są skomplikowane i często wymagają przejścia późniejszej rekonwalescencji. Rehabilitacja to bardzo ważny krok w powrocie do całkowitej sprawności. Dlatego oprócz samej operacji, istotna później będzie samodyscyplina pacjenta i cierpliwość w procesie powrotu do zdrowia. Ile czasu może potrwać taka rehabilitacja? Zależy to od wielu czynników: stopnia skomplikowania problemu, ilości włożonej pracy pacjenta czy indywidualnych predyspozycji do gojenia się tkanek.