O wielu cennych, korzystnych dla zdrowia roślinach przestano pamiętać, uważając je jedynie za chwasty. Na szczęście leczenie za pomocą roślin rosnących często w ogródkach, na łąkach, czy w lasach wraca do łask. Które chwasty mają szerokie zastosowanie i właściwości lecznicze?

Babka lancetowata, chaber bławatek i mniszek pospolity- w chorobach wątroby i nie tylko.

Chaber bławatek to popularne niebieskie kwiatki, rosnące często między zbożami, mają właściwości lecznicze. Napar z płatków bławatka jest stosowany w chorobach wątroby oraz jako środek moczopędny. Można go stosować także w niewydolności krążenia i obrzękach na tle nerczycowym, a także w przypadku zapalenia spojówek, grzybicy, łupieżu, trądziku bakteryjnego, łojotoku czy w zapaleniu błon śluzowych.

Korzeń mniszka pospolitego stosuje się jako środek żółciopędny, moczopędny i przeciwskurczowy. Natomiast kwiat mniszka stosowany jest przy marskości wątroby oraz niewydolności nerek. Chwast ten najczęściej wykorzystywany jest przy leczeniu braku apetytu i niestrawności.

Napar z suszonych liści babki lancetowatej pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Działa przeciwzapalnie na śluzówkę jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego, wzmaga krzepliwość krwi i uszczelnia naczynia krwionośne. Poza tym przyspiesza gojenie ran i podrażnień skóry, łagodzi kaszel, gdyż ma działanie wykrztuśnie, a także pomaga w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Można ją również stosować przy mało nasilonej biegunce. W medycynie naturalnej odwary z liści wykorzystuje się zewnętrznie do przemywań oczu w zapaleniu spojówek i powiek.

Jakie właściwości ma jaskółcze ziele, perz właściwy i tasznik pospolity?

Jaskółcze ziele, perz oraz ziele tasznika są często występującymi chwastami w ogródkach, pomiędzy warzywami, na trawnikach, łąkach czy poboczach. Rośnie pospolicie, a mało kto wie o jego właściwościach leczniczych. Uważa się, że jaskółcze ziele, inaczej glistnik działa przeciwbólowo, obniża ciśnienie krwi oraz działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Ponadto, medycyna ludowa uznała sok mleczny, płynący po złamaniu tej rośliny za skuteczny sposób na usunięcie kurzajek. Natomiast napar z młodych liści działa żółciopędnie i reguluje czynności przewodu pokarmowego. Ze wstępnych badań wynika także, że wyciągi alkoholowe z tego zioła wykazują aktywność przeciwnowotworową.

Kłącze perzu właściwego ma działanie moczopędne, dlatego jest stosowane w zapaleniu pęcherza moczowego, cewki moczowej, w drażliwym pęcherzu oraz w zapaleniu i łagodnym przeroście gruczołu krokowego. Poza tym poprawia przemianę materii, obniża poziom tłuszczów w wątrobie i poziom cholesterolu we krwi.

Tasznik pospolity można spotkać na każdym kroku. Do celów leczniczych pędy zbiera się na początku kwitnienia. Wyciąg z ziela ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego. Obecność rutyny zwiększa szczelność naczyń krwionośnych. Pomaga przy krwawieniu z nosa, z przewodu pokarmowego czy wylewach do siatkówki oka oraz przy obfitych krwawieniach miesiączkowych.