
Rozszerzanie diety i wprowadzanie pokarmów stałych często wywołuje lekkie przerażenie u rodziców. Tymczasem jest to naturalny proces przechodzenia z diety opartej na mleku na dania o innej konsystencji. Warto podejść do tego zadania ze spokojem i przekonać się, że rozszerzanie diety wcale nie musi być takie trudne.
Po pierwsze uwierz, że się uda
Wprowadzanie pokarmów stałych to nowy etap w życiu dziecka. Jest to etap zupełnie naturalny i każdy z nas również go przechodził. Jeśli potraktujesz ten etap życia maluszka jako nową przygodę w jego i swoim życiu, na pewno będzie łatwiej. Postaraj się podejść do tematu z dużą cierpliwością i nie oczekuj od razu spektakularnych efektów. Nie na tym to polega.
Poznaj aktualne schematy żywienia niemowląt
Rozszerzanie diety niemowlaka wymaga od rodzica znajomości aktualnych zaleceń żywieniowych. W dzisiejszych czasach rodzice mają bardzo wiele swobody, mogą bowiem samodzielnie decydować, w jakiej kolejności chcą wprowadzić nowe produkty do diety niemowlaka. Nie musisz wczytywać się w tabelki i zestawienia nakazujące co i kiedy podać dziecku. Sam możesz wybrać produkty z listy dozwolonych i podać maluszkowi, gdy zauważysz oznaki gotowości na rozszerzanie diety.
Dowiedz się, jak zaobserwować oznaki gotowości dziecka do rozszerzania diety
Zaleca się, aby rozpocząć proces wprowadzania pokarmów stałych po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy życia. Zwykle wtedy dziecko wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety i zaczyna interesować się jedzeniem. Jak rozpoznać te oznaki? Przede wszystkim dziecko powinno umieć już stabilnie siedzieć w podparciu lub na kolanach rodzica. Powinno także wykazywać chęć wkładania jedzenie do buzi, żucia i połykania.
Sprawdź listę produktów dozwolonych i zakazanych
Przed rozpoczęciem wprowadzania produktów stałych do diety maluszka koniecznie trzeba zapoznać się z listą produktów dozwolonych. Nie wszystkie pokarmy można podać małemu dziecku. Lista ta jest jednak całkiem długa, są na niej praktycznie wszystkie warzywa i owoce, mięso, ryby, jajka, produkty zbożowe. Jest z czego wybierać. Niektóre pokarmy są niedozwolone dla małego dziecka. Nie podawaj ich, bo mogą maluchowi zaszkodzić.
Zacznij kupować produkty dobrej jakości
Warto zadbać o jakość podawanego dziecku jedzenia. Wybieraj świeże warzywa od lokalnych dostawców. Wybierz się na lokalny bazarek, a nie do marketu. Sprawdzaj skład gotowych dań. W ten sposób poprawisz jakość jedzenia całej rodziny. Dowiedz się, czym są dobre tłuszcze i dodawaj je do potraw. Nie używaj soli i cukru, możesz doprawiać dania ziołami.
Poznaj metody wprowadzania produktów stałych i wybierz odpowiednią dla siebie
Rozszerzanie diety można przeprowadzać różnymi metodami. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli wolisz na początku karmić dziecko łyżeczką, a pierwsze posiłki przygotowywać w formie papek i przecierów, a dopiero po jakimś czasie stopniowo wprowadzać grudki i kawałki, to wybierz metodę tradycyjną. Jeśli chcesz od początku docenić samodzielność malucha, a pokarmy podawać mu od razu do rączki, w postaci miękkich kawałków, wybierz metodę BLW, czyli Bobas Lubi Wybór.
Naucz się gotować domowe obiady jednocześnie dla niemowlaka i całej rodziny
Gotowanie posiłków dla niemowlaka nie jest takie trudne. Wystarczy odpowiednio zaplanować pracę w kuchni. Pierwszymi posiłkami dziecka są zwykle gotowane warzywa, owoce lub chude mięso. Dania te możesz ugotować od razu dla całej rodziny, bez dodatku soli i innych przypraw, a potem odłożyć część dla dziecka. Nie masz pomysłu na proste dania dla dziecka? Skorzystaj z gotowych przepisów na potrawy dla niemowlaka.
Kup akcesoria przydatne do rozszerzania diety
Możesz ułatwić sobie karmienie dziecka i przygotowywanie dla niego posiłków. Na rynku dostępnych jest mnóstwo akcesoriów do karmienia dziecka. Szczególnie może się przydać krzesełko do karmienia, ponieważ dziecko musi siedzieć, kiedy je posiłek. Warto także nauczyć się gotować na parze. Wystarczy kupić nakładkę do gotowania na parze na garnek. Zaopatrz się także w kilka śliniaków lub uszyj je samodzielnie. Unikniesz w ten sposób prania poplamionych jedzeniem ubrań.