
Chociaż tradycyjna gotówka powoli przestaje być częścią życia i często brakuje jej w portfelu, to jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto mieć parę monet i banknotów. Nie ma też co ukrywać, że płatność kartą jest zdecydowanie wygodniejsza zarówno dla kupującego, jak i dla sprzedawcy. Czasem jednak może przytrafić się sytuacja, w której gotówka okaże się niezbędna. Dlaczego zatem warto mieć przy sobie choć minimalną kwotę? Zapraszamy do lektury!
W jakich sytuacjach gotówka jest niezbędna?
Wielu Polaków przyzwyczaiło się już do korzystania z kart, więc płatności dokonywane bezgotówkowo zaczynają stanowić sporą część transakcji. Maja one wiele zalet. Nie wymagają wydawania reszty, można uniknąć ewentualnej pomyłki. Nawet nie trzeba mieć ze sobą portfela, wystarczy sama cienka, plastikowa karta. Przyspieszają też cały proces zakupowy, gdyż nie trzeba czekać na wydaną resztę. Banki ułatwiają klientom obsługę kart i monitorowanie stanu konta, tworząc aplikacje obsługujące każdą liczbę kart, jak np. Portfel SGB.
A co jeśli w małym sklepiku nie ma możliwości dokonania płatności kartą, a Ty akurat bardzo chcesz coś zjeść lub wypić? Wiele takich miejsc jest usytuowanych w nadmorskich miejscowościach, kurortach czy w ośrodkach wypoczynkowych. Brak gotówki może popsuć humor i wakacje. Z kolei w restauracji nie zawsze istnieje możliwość opłacenia napiwku kartą. Co wtedy? Nie zostawić nic uprzejmemu kelnerowi, czy może jednak zostawić gotówkę? Ale skąd ją wziąć? Mimo że gotówka powoli odchodzi w zapomnienie, nadal warto mieć ją ze sobą.
Kiedy karta nie działa, gotówka ratuje sytuację…
Karta, podobnie jak i sam bank, mogą okazać się zawodne. Karta ulega niszczeniu, pęka, wyciera się, zużywa. Rozmagnesowany chip uniemożliwia płatność czy wypłatę z bankomatu. Bank z kolei może mieć przerwę techniczną i niestety nie uda się zapłacić za taksówkę czy zakupy w sklepie. Jak informuje specjalista bankowości z Banku Spółdzielczego w Poznaniu Poznański Bank Spółdzielczy:
„Chociaż banki z wyprzedzeniem informują o planowanych pracach konserwacyjnych, taka wiadomość nie zawsze dociera do klientów na czas lub też zapominają o niej w natłoku innych informacji. Dlatego rekomendujemy naszym klientom posiadanie przy sobie drobnej kwoty pieniędzy, aby byli przygotowani na przerwy techniczne, awarie terminali płatniczych i innych elementów infrastruktury odpowiedzialnej za obrót bezgotówkowy”.
Dodatkowym atutem korzystania z gotówki jest oszczędniejsze dysponowanie środkami. Wydając realne pieniądze, wydajesz mniej. Jest to fakt udowodniony naukowo. Badania prowadzone przez prof. Drazena Preleca z MIT Sloan School of Management (Szkoły biznesu w Cambridge, Massachusetts) z wykorzystaniem m.in. rezonansu magnetycznego dowiodły, że płatności bezgotówkowe stymulują ośrodek przyjemności w mózgu. To powoduje wzrost chęci dalszego kupowania z użyciem karty. Z kolei sięgając do portfela, widzisz, ile masz pieniędzy i wiesz, że nie możesz wydać więcej. Na koncie tego nie widać, dlatego podobny efekt nie ma szansy zaistnieć. Na koniec warto dodać, że korzystając z gotówki, chronisz swoją prywatność. Rejestrowane transakcje pomagają dopasować do Ciebie reklamy czy odczytać z karty Twoje dane osobowe. Gotówka gwarantuje całkowitą anonimowość.