7 elementów projektu uwzględnia przestrzeń, linię, formę, światło, kolor, fakturę i wzór. Równowaga tych elementów jest niezbędna w każdym schemacie. 

PRZESTRZEŃ

„Przestrzeń” odnosi się do odległości między meblami i przedmiotami oraz ich proporcji w pomieszczeniu. Uzyskanie właściwej równowagi w pomieszczeniu polega na odpowiednim wykorzystaniu zarówno przestrzeni „pozytywnej”, jak i „negatywnej”. 

Przestrzeń pozytywna to miejsce, w którym umieszczane są przedmioty w pomieszczeniu, takie jak sofa i fotele, podczas gdy przestrzeń ujemna odnosi się do przerw pomiędzy nimi i obejmuje przestrzeń cyrkulacyjną do poruszania się po pokoju, a także obszary pozostawione otwarte, aby zapobiec uczucie zagracania.

Odpowiednia równowaga między nimi jest niezbędna, aby pokój był dobrze rozplanowany. Ten z bardziej negatywną przestrzenią będzie wydawał się bardziej przestronny, większy i być może większy – ale zbyt duża negatywna przestrzeń może również sprawić, że pokój będzie wydawał się niedomeblowany i bezosobowy. Z drugiej strony pokój, w którym zajęto zbyt dużo pozytywnej przestrzeni, może wydawać się zatłoczony i przesadnie umeblowany. 

Jak to zrobić dobrze? Piękno tkwi w oku patrzącego – jeśli lubisz przytulnie zagracony pokój, bardziej negatywna przestrzeń będzie dla Ciebie odpowiednia. Generalnie jednak przejścia w pokoju muszą mieć co najmniej 1 metr szerokości, a odstępy między, powiedzmy, sofą a stolikiem kawowym, są wygodne na poziomie około 50 cm. 

LINIA

Zarówno elementy konstrukcyjne, jak i umeblowanie pokoju mogą tworzyć linie, które głęboko wpływają na atmosferę przestrzeni, a także mogą być wykorzystane do zwrócenia uwagi na centralny punkt. Oprócz poziomych i pionowych mogą być dynamiczne.

Poziome linie, takie jak linie stołów, nadają wnętrzu poczucie stabilności. Mogą również sprawić, że pomieszczenie stanie się szersze. Pionowe linie pomieszczenia pochodzą z elementów takich jak okna i drzwi, a może wysoki kominek. Są cenione za dawanie poczucia wolności i sprawiają, że pokój wydaje się wyższy. Na przykład wybór wysokiego mebla może skierować wzrok w górę i optycznie powiększyć pomieszczenie. W każdym schemacie niezbędna jest równowaga między liniami poziomymi i pionowymi.

Dynamiczne linie, takie jak przekątne, zygzaki i łuki, mogą pochodzić z elementu takiego jak klatka schodowa, ale mogą być również tworzone z płytek ułożonych po przekątnej. Przyciągają wzrok i dodają energii do schematu. 

FORMA

Forma to kształt, który obejmuje kształt samego pomieszczenia wraz z zawartymi w nim przedmiotami, takimi jak meble, dzieła sztuki i akcesoria dekoracyjne. Te kształty mogą być geometryczne – te, które mają precyzyjne linie i kąty – lub naturalne – nie tylko nieregularne kształty natury, ale także zaokrąglone kawałki.

Kluczem z tymi formami jest – po raz kolejny – równowaga i naturalne kształty mogą wnieść do wnętrza miękkość w przeciwieństwie do mocniejszej geometrii. 

Zdecydowana większość wnętrz wykorzystuje zarówno naturalne światło dzienne, jak i sztuczne oświetlenie. Chociaż ilość i jakość światła dziennego może wydawać się stała, warto pamiętać, że można je filtrować za pomocą zasłon i zasłon okiennych. 

Można go również wzmocnić tam, gdzie go brakuje, technikami takimi jak wieszanie luster, pożyczanie go z innych pomieszczeń i, ponownie, obróbką okienną, chociaż w tym przypadku taką, która pozwala na dotarcie do pomieszczenia maksymalnej ilości światła.

Sztuczne światło pochodzi z oświetlenia otoczenia lub tła w pomieszczeniu, oświetlenia akcentującego, które zwraca uwagę na przedmioty lub funkcje oraz oświetlenia zadaniowego, które sprawia, że ​​kuchnia jest bezpieczna do przygotowywania posiłków, biurko jest wystarczająco jasne do pracy lub część przestrzeni życiowej wygodne do czytania. 

Przełączniki ściemniające pozwalają na zmianę atmosfery za pomocą oświetlenia, a sam dobór opraw i opraw wpłynie na wygląd pomieszczenia.

KOLOR

Kolor jest ważny nie tylko dlatego, że tworzy nastrój w pomieszczeniu, ale dlatego, że ma moc sprawiania, że ​​pomieszczenie wydaje się większe, lżejsze lub przytulniejsze. Oczywiście ważne jest, aby wybrany kolor uzupełniał wykorzystanie pomieszczenia o bardziej uspokajające odcienie na przykład w sypialni lub energiczne odcienie w domowym biurze. 

Godzina dnia i to, czy jest widziana w świetle naturalnym czy sztucznym, wpłynie na właściwości koloru, więc sukces w jej użyciu oznacza rozważenie tego przed dokonaniem wyboru.

TEKSTURA

Faktura liczy się oczywiście ze względu na to, jak się czuje, ale także ze względu na wygląd, a każdy element wystroju pokoju, od mebli i wykładzin podłogowych po tkaniny i akcesoria dekoracyjne, przyczynia się do doboru tekstur w pomieszczeniu. Mieszanie faktur i ich kontrastowanie dodaje głębi i zainteresowania aranżacji pomieszczenia. 

WZÓR

Wzór to kolejny element, który dodaje zainteresowania i życia do pokoju, podobnie jak tekstura, i może pochodzić z dywanu, tapety, miękkich mebli i dzieł sztuki. Styl wzoru, niezależnie od tego, czy jest to kwiatowy, geometryczny, abstrakcyjny, czy jakikolwiek inny, powinien być zgodny z ogólnym stylem schematu.