
Henna uważna jest za mniej szkodliwy odpowiednik farb do włosów, który ma nie tylko służyć ich koloryzacji, ale i poprawiać wygląd i pielęgnować. Z drugiej strony henna istnieją przekonania, iż henna oblepia i przesusza włosy. Jaka jest prawda? Czy farbowanie włosów henną jest bezpieczne dla włosów? Czy warto ją stosować?
Henna – czym tak naprawdę jest?
Henna roślinna jest barwnikiem, który otrzymuje się z liści i pędów rośliny noszącej nazwę lawsonia bezbronna. Lawsonia występuje przeważnie na obszarze Indii, Afryki, Australii oraz Ameryki Łacińskiej. Chcąc uzyskać z niej proszek o właściwościach koloryzujących i barwiących, zerwane liście należy rozdrobnić i ugotować, a następnie wysuszyć. Powstała w ten sposób henna, cechująca się mało przyjemnym zapachem i mało estetycznym kolorem, po połączeniu z wodą zyskuje płynną konsystencję oraz wykazuje właściwości pielęgnacyjne i koloryzujące. Zawiera również wiele cennych składników mineralnych, w tym między innymi wapń, potas, magnes oraz liczne enzymy, kwas oleinowy i linolowy, błonnik oraz witaminy A, B i D.
Co warto wiedzieć o farbowaniu włosów przy użyciu henny?
Omawiając farbowanie włosów henną, warto zacząć od tego, iż naturalna henna roślinna nie gwarantuje takich możliwości koloryzacyjnych, jak farba chemiczna. Lepiej więc nie nastawiać się na to, że przefarbowane włosy będą czarne, bądź blond lub, że z brązowych nasze kosmki staną się ognisto rude. Paleta barw naturalnej henny jest bardzo ograniczona, a otrzymany odcień w największym stopniu zależy od wyjściowego pigmentu włosów przed farbowaniem. Nie należy więc spodziewać się radykalnej metamorfozy. W większości przypadków henna podkreśli i pogłębi naturalny odcień włosów, a ich kolor pozostanie niezmieniony.
Inne działanie będzie wykazywać henna, w której składzie poza lawsonią, pojawią się też inne naturalne barwniki otrzymane z roślin. Najczęściej stosowanym jest niebieskie indygo, a więc wyciąg z indygowca farbiarskiego. To jego dodatek sprawia, iż można przy pomocy henny otrzymać włosy, np. w kolorze ciepłego miedzianego brązu. Ponadto, gdy do henny zostanie dodana również amia – można liczyć na chłodny odcień brązu.
Należy jednak pamiętać, iż henna nie rozjaśni włosów, ani nie spowoduje drastycznej zmiany ich koloru.
Jak powinien wyglądać skład henny?
Wspomniane wyżej mieszanki henny z naturalnymi barwnikami można przygotować samodzielnie. Jednak w takim przypadku zawsze istnieje ryzyko, iż któryś barwnik zostanie dodany w zbyt dużej lub małej ilości, a uzyskany kolor nie będzie miał wiele wspólnego z tym zaplanowanym. Tak więc rozpoczynając przygodę z koloryzacją włosów przy pomocy henny, lepiej sięgnąć po gotową do zastosowania mieszankę. Należy jednak uważać, aby kupić naprawdę dobrą hennę, a nie taką, która jest nią tylko z nazwy.