pozyczka-online

Mimo tego, że pożyczkę online można wziąć naprawdę łatwo i do tego bez wychodzenia z domu, to trzeba pamiętać, że jest to zobowiązanie. Wszystkie Twoje prawa i obowiązki są zawarte w umowie, którą podpisujesz i swoim podpisem zobowiązujesz się do nich stosować. Dlatego pożyczki online trzeba traktować poważnie, na równi z kredytami i cały czas mieć świadomość, że trzeba je spłacić.

Pożyczka online a zasady odpowiedzialnego pożyczania

Najważniejszą zasadą odpowiedzialnego pożyczania jest to, aby pożyczkę online brać wtedy, kiedy realnie będziesz w stanie ją spłacać. Dlatego, zanim złożysz wniosek, zapoznaj się z szacowaną wysokością raty i sprawdź, czy po odjęciu Twoich standardowych wydatków na utrzymanie będziesz w stanie co miesiąc przelewać ją do pożyczkodawcy.

Pożyczki online są oprocentowane stawką stałą, więc nie ma ryzyka, że ich oprocentowanie, a tym samym rata wzrośnie w wyniku podwyżki stóp procentowych. Nie musisz więc zakładać takiego scenariusza. Weź jednak pod uwagę, że cały czas rosną koszty życia, takie jak pożywienie czy utrzymanie mieszkania. Dlatego rata musi być w takiej wysokości, aby po jej opłaceniu w Twoim budżecie został zapas na nieprzewidziane wydatki.

Pożyczka online a RRSO

Wskaźnikiem, który jest niezwykle istotny przy porównywaniu ofert pożyczki online, jest RRSO. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która uwzględnia wszystkie koszty finansowania.

Dzięki RRSO w łatwy sposób można porównać pożyczki online w tej samej kwocie i zaciągane na ten sam okres. Im niższa wartość RRSO, tym pożyczka jest tańsza.

Warto jednak pamiętać, że RRSO jest przyrównywane do skali roku, dlatego jeśli np. pożyczka online jest udzielana na 30 dni, to RRSO wyniesie nawet kilkanaście tysięcy procent. Nie oznacza to, że produkt jest bardzo drogi, tylko że tyle wynosi jego koszt w skali roku. W przypadku pożyczek krótkoterminowych lepiej skupić się na łącznej sumie do zapłaty niż na RRSO.

Pożyczka online a pozostałe koszty pożyczki

Głównym składnikiem kosztu pożyczki online są odsetki. Jest to opłata za korzystanie z cudzych pieniędzy. Oprócz tego pożyczkodawca może pobrać prowizję, opłatę przygotowawczą lub opłatę za rozpatrzenie wniosku.

Przy niektórych ofertach jest wymagane także wykupienie ubezpieczenia, co stanowi dodatkowy koszt.

To, jakie konkretnie pozycje stanowią koszt wybranej przez Ciebie pożyczki online, znajdziesz w przykładzie reprezentatywnym, dostępnym na stronie internetowej firmy pozabankowej.

Czy pożyczka online może być wydana na dowolny cel?

Pożyczki online mogą być wydane na dowolny cel i to ich ważna zaleta, bo nie musisz się tłumaczyć, czy pożyczone środki wydasz na niezbędny remont domu, czy „tylko” na wakacyjny wyjazd dla rodziny. Pożyczkodawcę nie interesuje to, na co pieniądze zostaną przeznaczone, ale to, aby zostały oddane w terminie.

Warto również dodać, że w żaden sposób nie trzeba dokumentować swoich wydatków.

Dla kogo są pożyczki online?

Pożyczki online są kierowane do tych, który chcą szybko, bez zbędnych formalności i wychodzenia z domu pożyczyć pieniądze.

Wniosek można złożyć online w dowolnym miejscu i czasie, nawet w nocy, w weekendy czy święta. Wystarczy do tego tylko telefon, tablet i komputer z dostępem do internetu.

Pożyczka online jest również dla tych, którym zależy na dyskretnym procesie uzyskania finansowania. Nie jest wymagane dostarczenie zaświadczenia o dochodach, więc pracodawca nie musi wiedzieć o Twoich planach. Nie musisz także kontaktować się telefonicznie z pożyczkodawcą ani odwiedzać żadnych placówek, więc wzięcie pożyczki online może pozostać tajemnicą także przed Twoimi bliskimi, jeżeli tego chcesz.

Ze względu na to, że pożyczone środki musisz wydać na dowolny cel, masz pełną swobodę, dotyczącą tego, na co je przeznaczysz. Wnioski są rozpatrywane naprawdę szybko, więc nawet w ciągu kilku dni od złożenia swojej aplikacji pieniądze wpłyną na Twoje konto bankowe.

Kiedy mogę nie dostać pożyczki online?

Aby otrzymać pożyczkę online, trzeba spełnić kilka warunków. Osoby, które tego nie zrobią, niestety muszą liczyć się z odmową i są to:

  • obcokrajowcy, bo aby uzyskać finansowanie, trzeba mieć polskie obywatelstwo i na stałe mieszkać na terenie kraju,
  • osoby niepełnoletnie, bo zgodnie z prawem nie mogą podpisać umowy,
  • osoby starsze niż zdefiniowany przez pożyczkodawcę limit wieku,
  • osoby nieposiadające własnego konta bankowego, bo do otrzymania pożyczki niezbędne jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego,
  • osoby bez stałego dochodu z pracy, renty lub emerytury, bo nie mają z czego spłacać zobowiązania, ważne również jest, aby zarobki były udokumentowane,
  • osoby wpisane do rejestrów dłużników, bo to dowodzi, że mają poważne problemy ze spłatą swoich długów, więc udzielenie pożyczki online wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.