Podkolanówki uciskowe mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia, jednakże pod warunkiem, że powstały przy pomocy dobrej jakości kompresów, a także ich rozmiar dobrze dopasowano do użytkownika. Oprócz tego na ich skuteczność wpływa sposób zakładania i noszenia. Dlatego należy zapoznać się z podstawowy zasadami, kiedy chodzi o ten element ubioru.

Dlaczego sposób zakładania jest tak istotny?

Podkolanówki uciskowe odgrywają swoje jakże istotne zadanie tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy są właściwie zakładane. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na jakość produktu, który koniecznie powinien być rekomendowany przez specjalistów. Podkolanówki należy dostosować do indywidualnych potrzeb – to również bardzo istotna zasad o której nie każdy pamięta. Chodzi o rozmiar, ucisk oraz jakość. Przechodzimy jednak do kluczowego pytania, a mianowicie jak to się dzieje, że sposób zakładania odgrywa tak istotną rolę? Jest to związane z tym, że kiedy podkolanówki uciskowe zostaną źle założone zaburzają rozkład siły ucisku. Każde zgięcie czy zmarszczka, albo wywinięcie wyrobu sprawia, że pojawiają się problemy w przepływaniu krwi. Może to dotyczyć jednego miejsca, albo okolicy, co jednak wywołuje szereg negatywnych zjawisk. W takim przypadku zamiast czerpać korzyści z noszenia podkolanówek, zmagamy się z nieefektywnym produktem, który jest w stanie skomplikować stan zdrowia zamiast go poprawić.

W jaki sposób zakładamy podkolanówki uciskowe?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że podkolanówki oraz inne produkty uciskowe można zakładać na wiele sposobów. Metody te warunkuje ich rodzaj oraz właściwości konkretnego wyrobu. Najbardziej popularna metoda polega jednak na wkładaniu poprzez wywijanie. Podkolanówkę należy wywinąć na lewą stronę aż do pięty. W dalszej kolejności do środka wsuwa się dłoń, piętę zbiera w palce i naciąga na stopę. Ostatnia czynność to naciągnięcie podkolanówki na całą łydkę.

Inne rozwiązanie polega na wkładaniu poprzez nasuwanie. Kiedy decydujemy się na ten sposób warto skorzystać z pomocy rękawiczek gospodarczych. Najpierw chwyta się podkolanówki za mankiety, a następnie przy pomocy obu rąk naciągamy na nogę do czasu, gdy poczujemy opór. W dalszej kolejności korzystając z różnicy tarcia należy nasuwać podkolanówkę na nogę (używa się do tego obu rąk). Należy przestać, kiedy znajdzie się ona na pożądanej wysokości. Obecność rękawiczek odgrywa tutaj bardzo ważną rolę i umożliwia równomierne rozłożenie na nogach.

Ostatni rodzaj to zakładanie przy zastosowaniu przyrządów. Mowa o specjalnych urządzeniach, które sprawdzą się przede wszystkim w przypadku osób, które mają spore ograniczenia ruchowe. W takich przypadkach nałożenie podkolanówek bez pomocy jest niemożliwe, dlatego skorzystanie z metalowych stelaży sprawdzi się znakomicie.

Powyżej wspomniano już o rękawiczkach gospodarczych, które warto używać. Zdecydowanie pomniejsza to szansę uszkodzenia podkolanów, a do tego sama czynność zakładania jest o wiele łatwiejsza.