
EKG, czyli elektrokardiografia, to jedno z podstawowych badań. Jego wykonanie jest proste, szybkie i co najważniejsze zupełnie bezbolesne dla pacjenta. Dzięki EKG można bardzo dokładnie zdiagnozować pracę serca lub wykryć różnego rodzaju zaburzenia. Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega i czy konieczne jest specjalne przygotowanie? Sprawdź najważniejsze informacje.
Na czym polega badanie EKG?
Badanie EKG ma za zadanie sprawdzić aktywność serca u pacjenta. Jego wykonanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Polega ono na umocowaniu na ciele pacjenta szeregu elektrod, które połączone są z elementem rejestrującym za pomocą okablowania. Te zbierają informacje dotyczące pracy serca i zapisują je na rejestratorze w postaci graficznej. Specjaliści z takich placówek, jak Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej MEDAN, podkreślają, że najważniejsze jest odpowiednie zamocowanie poszczególnych elektrod. Te nie mogą być po prostu losowo umieszczone na ciele pacjenta. Lokuje się je w następujący sposób:
- dwie powyżej nadgarstków,
- jedna powyżej lewej kostki,
- sześć w przedniej części klatki piersiowej oraz lewym boku.
Czego można dowiedzieć się z badania EKG?
Badanie EKG jest źródłem wielu cennych informacji na temat zdrowia pacjenta. Na podstawie otrzymanych wyników możliwe jest uzyskanie danych dotyczących akcji serca, ale również jego rytmu. Prawidłowo wykonana elektrokardiografia umożliwia specjalistom wykrycie niepokojących symptomów – już w początkowym stadium rozwoju. Te nieleczone mogłyby doprowadzić do znacznych powikłań.
Jak przygotować się do badania EKG?
Nie ma szczegółowych wymagań, jakimi należałoby się kierować przed EKG. Badanie wykonuje się w u specjalisty w pozycji leżącej. Jedynym przygotowaniem ze strony pacjenta, jest ułatwienie dostępu do klatki piersiowej, nadgarstków oraz kostki. Warto zatem zdecydować się na założenie np. rozpinanej koszuli i luźnych spodni, w których można łatwo podwinąć nogawkę. Przed badaniem nie należy się nadwyrężać – dotyczy to zarówno wchodzenia po schodach, jak i szybkiego marszu. Warto odczekać chwilę, aby uspokoić organizm i wrócić do normalnego oddechu.
Badanie EKG nie jest niczym, czym trzeba byłoby się stresować. W pewnym wieku zaleca się, aby elektrokardiografia była wykonywanie regularnie – przynajmniej raz w roku. Dzięki temu w razie wystąpienia jakichkolwiek zmian w pracy serca zostaną one wykryte i zdiagnozowane, co pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków w zakresie leczenia.