prawnik rozwód kraków

Podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest łatwe, ale często stanowi jedyne wyjście z sytuacji. Do batalii sądowej trzeba się dobrze przygotować, czyli wiedzieć, jak wygląda cały proces, jakie padają pytania oraz jak może się zachować druga strona.

O czym trzeba pamiętać starając się o rozwód?

Sprawa rozwodowa zaczyna się od dostarczenia do sądu pozwu o rozwód. To właśnie w taki sposób uruchamia się cały proces sądowy. Jednak zanim to nastąpi, warto mieć przy sobie specjalistę z zakresu prawa, który pomoże rozwiązać wszystkie wątpliwe kwestie oraz ułatwi przygotowanie się do trudnych chwil. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarce pożądane hasło wraz z miejscowością, na przykład „prawnik rozwód Kraków” i odszukać osobę specjalizującą się w kończeniu małżeństw.

Przed zwróceniem się do adwokata, warto upewnić się, czy związek jest faktycznie zakończony. Po wielu latach nieporozumień ludzie często nie pamiętają żadnych dobrych chwil, pozostaje tylko wzajemna niechęć, żal i ból. Bardzo trudne są także rozstania na skutek zdrady, kiedy jeden z małżonków jest zaskoczony i zraniony postawą drugiej strony. Sąd na pewno zapyta, czy małżeństwo zostało zawarte z miłości, kiedy w związku zaczęło się psuć i dlaczego, a także czy współmałżonkowie zdecydowali się na terapię małżeńską, aby uratować związek. Odpowiedzi na te pytania pozwolą orzec, czy obie osoby w jednakowy sposób chcą zakończyć małżeństwo, a może istnieje, chociaż niewielka szansa na powrót.

Aby uzyskać rozwód, musi dojść do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. W praktyce oznacza to ustanie więzi duchowej, fizycznej oraz gospodarcze. Stan ten musi istnieć na tyle długo, że sąd nie widzi żadnej szansy na uratowanie związku.

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez

Jeśli małżonkowie zdecydują się na rozwód bez orzekania o winie, muszą wspólnie omówić kolejne kroki. Takie działania zdecydowanie ułatwiają batalie w sądzie, oszczędzają nerwy, czas i pieniądze. Warto więc wyznaczyć kto odpowiada za zakończenie małżeństwa, trzeba określić, jak powinny wygląd kontakty obojga rodziców z dziećmi, wyznaczyć z kim będą zamieszkiwać małoletni, a także jaka będzie kwota płaconych alimentów. Trzeba też poruszyć kwestię podziału majątku.

Dzieci muszą poznać prawdę. Rozmowa z małoletnimi nie jest łatwa, ale bez niej sąd nie udzieli rozwodu, gdyż na skutek rozstania rodziców nie może ucierpieć dobro ich dzieci. W praktyce oznacza to, że małoletni nie mogą być zaskoczeni rozwodem, ale muszą zdawać sobie sprawę z nadchodzących w ich życiu zmian. Kwestie związane z dziećmi stanowią największy problem wśród małżonków decydujących się na rozwód, dlatego dla ich dobra warto wielokrotnie przemyśleć decyzję o zakończeniu związku.