Depresja to trudna do leczenia choroba, która może mieć charakter przewlekły i nawracający. Depresja obecnie w polskim społeczeństwie występuje coraz częściej. Pocieszające jest to, że mamy coraz lepszą wiedzę na temat jej rozpoznawania i leczenia.

Jak wygrać z depresją?

Sytuacje są bardzo różne. Najpoważniejsze to wszelkie zdarzenie związane ze stratą: śmierć współmałżonka, rodzica, dziecka a także rozwód, utrata pracy czy utrata majątku. Stresogenne są także wszelkie kryzysy i rozstania w związkach, nawet tych krótkotrwałych. Na depresję bardzo często zapadają także osoby, które chorują na różne choroby przewlekłe albo mają w bliskiej rodziny osoby ciężko chore. Na depresję zapaść mogą także osoby, które są ofiarami mobbingu na przykład w miejscu pracy. Wreszcie na depresję zapadamy z powodu wydawać by się mogło błahych, codziennych przyczyn: brak czasu, brak pieniędzy, kompleksy, samotność. Okazuje się, że żyjemy w bardzo trudnych czasach. Niby poziom życia się poprawia, mamy dostęp do nowych technologii jednak jesteśmy bardzo samotni, zaganiani i często nie widzimy głębszego sensu życia. Depresja zakrada się w nasze życie zwykle powoli. Najpierw jest obniżenie nastroju, problemy z apetytem, nie możemy spać, coraz mniej rzeczy nas interesuje, izolujemy się od otoczenia. Później przychodzi duża płaczliwość, niekiedy zaburzenia lękowe i zaczynamy czuć się naprawdę źle. Ważne jest by nie zwlekać z pójściem do lekarza psychiatry.

O problemie można powiedzieć swojemu lekarzowi rodzinnemu, który wykona test na depresję. Choroba ta najczęściej wymaga przyjmowania leków, które podwyższają nastrój. Na początku niekiedy dołącza się także leki o działaniu uspokajających. Najbardziej wskazanym do leczenia depresji jest lekarz psychiatra. Będzie on przygotowany do tego aby zaordynować najskuteczniejsze leki przeciwdepresyjne nowej generacji.