
Ostropest znany jest od setek tysięcy lat, gdyż posiada bardzo wiele cennych właściwości zarówno o charakterze prozdrowotnym, jak również leczniczym. Warto zapoznać się z jego działaniem, gdyż sprawdza się chociażby w przypadku schorzeń wątroby, wpływa na poziom cukru oraz stabilizuje cholesterol.
Olej z ostropestu – działanie
Olej z ostropestu doskonale radzi sobie z chorobami wątroby, wpływa na poziom cukru w organizmie, a do tego ma możliwość stabilizowania poziomu cholesterolu. Dodatkowe cechy to antyutleniające oraz przeciwzapalne działanie, które sprawia, że ostropest sprawdzi się znakomicie w przypadku zmagania się z różnymi chorobami skórnymi. Oprócz tego udowodniono mu działanie antynowotworowe. Dobrze oddziałuje na wątrobę oraz nerki, dlatego powinny sięgać po niego przede wszystkim osoby mające problem z alkoholem. Olej z ostropestu zawiera spore ilości witaminy E, K oraz E. Warto wspomnieć też o garbnikach, białkach, cukrach, tłuszczach, fitosterolach oraz minerałach. Już na końcu należy zaznaczyć, że roślina działa oczyszczająco na organizm, co wpływa na lepsze samopoczucie i brak problemów ze zdrowiem.
Jak stosować olej z ostropestu?
Olej z ostropestu stosuje się przede wszystkim aby wyregulować funkcjonowanie wątroby oraz nerek. Oprócz tego chroni organizm przed szkodliwym działaniem produktów przemiany materii. Olej zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu człowiek czuje się lepiej, a jego mózg pracuje na o wiele wyższych obrotach. Przydaje się to wszystkim osobom pracującym umysłowo oraz uczącym się. W składzie oleju wymienia się chociażby kwas linolowy, co sprawia, że można szybciej pokonać nowotwory oraz schorzenia ściśle związane z układem krążenia. Z kolei lekarze przepisują go w sytuacji zmagania się z zapaleniem gardła, krtani oraz dziąseł.
Olej z ostropestu doskonale działa na skórę, dlatego korzystają z niego osoby u których występuje atopowe zapalenie skóry, a także oparzenia oraz rany, które nie chcą się goić przez dłuższy czas. Należy wspomnieć o jego właściwościach odkażających, przeciwzapalnych oraz regeneracyjnych. Okazuje się wsparciem u wszystkich osób cierpiących na cukrzycę, a dodatkowa zaleta to poprawa odporności organizmu. Z kolei nieoficjalnie używa się go również jako produktu wspierającego łaknienie, a także dobre rozwiązanie w trakcie wzdęć, migren oraz przy chorobie lokomocyjnej.
Olej z ostropestu może przyjmować każdy z nas, jednakże nie należy przekraczać maksymalnej dawki w postaci 2 łyżeczek na dzień. Niektórzy piją go, inni wykańczają nim potrawy, panuje tutaj całkowita dowolność. Jednakże nie należy po niego sięgać w przypadku zmagania się z nadmiernym wydzielaniem żółci żołądkowej, stosowaniem leków antykoncepcyjnych oraz wybranych środków o działaniu psychotropowym i przeciwzakrzepowym. Nie jest on przeznaczony dla kobiet w ciąży oraz pań karmiących dzieci piersią. Jego stosowanie nie powinno wywołać żadnych skutków ubocznych, jednakże w nielicznych przypadkach mogą pojawić się biegunki, problemy z układem pokarmowym, ból głowy oraz świąd skóry.