kiedy-powinno-sie-przeprowadzic-usg-piersi

USG piersi to badanie, które pozwala wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie piersi. Jest jednym z najważniejszych badań (obok mammografii), stanowiących podstawę profilaktyki raka piersi. Regularnie przeprowadzane USG piersi pozwala wykryć nowotwór na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju, co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. Badanie ultrasonograficzne charakteryzuje się dużą dokładnością, dzięki czemu umożliwia wykrycie bardzo małych zmian, które nie dają żadnych objawów.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG piersi?

USG piersi powinna regularnie wykonywać każda kobieta. Zaleca się przeprowadzanie badania ultrasonograficznego piersi raz na rok. Wyjątek stanowi sytuacja, w której u kobiety wykryto zmiany w tkance piersi, które podlegają obserwacji. Częściej, nawet co kilka miesięcy, powinny badać się również pacjentki z rodzinnym obciążeniem nowotworami. Co ważne, USG piersi jest skuteczne przede wszystkim u kobiet mniej więcej do 40 roku życia, które mają piersi o budowie gruczołowej. Dla starszych kobiet zalecanym badaniem jest mammografia. Jednym z polecanych gabinetów, w których można wykonać USG piersi, jest Gabinet Ginekologiczny Dr n. med. Anny Kluz-Kowal.

Oprócz regularnych badań kontrolnych należy zgłosić się na USG piersi wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak:

  • zmiany w wyglądzie piersi, np. zmiana rozmiaru lub kształtu piersi, pojawienie się wklęsłego miejsca lub zaczerwienienia,
  • zmiany w wyglądzie sutków,
  • wysięk z sutka,
  • ból piersi,
  • wyczuwalne pod palcami zgrubienie.

Na czym polega USG piersi?

USG piersi jest bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz poprosi o rozebranie się od pasa w górę oraz zajęcie miejsca na leżance. Standardową pozycją podczas USG piersi jest pozycja leżąca z rękami ułożonymi pod głową. W trakcie badania lekarz może wskazać inną pozycję, aby lepiej uwidocznić badany obszar. USG piersi pozwala ocenić nie tylko strukturę piersi, ale też węzły chłonne pod pachami. Podczas badania lekarz korzysta z głowicy ultrasonografu, którą powoli przesuwa po skórze pacjentki, jednocześnie oglądając obraz wyświetlany na ekranie urządzenia. Dla lepszego poślizgu stosuje się żel, który pozwala zminimalizować ewentualny dyskomfort podczas badania oraz poprawia transmisję fal dźwiękowych.

Dużą zaletą USG piersi jest możliwość oglądania obrazu w czasie rzeczywistym – lekarz może na bieżąco wyjaśniać pacjentce, co widzi na ekranie ultrasonografu. Od razu po badaniu pacjentka otrzymuje opis, zdjęcia ewentualnych zmian oraz informację na temat dalszych kroków, jakie powinna podjąć.