
Wybierając schemat kolorów, pierwszym punktem wyjścia powinno być zawsze koło kolorów. Od odważnych, dramatycznych palet po kojące kombinacje tonalne, używanie koła kolorów jest niezawodnym sposobem na zagwarantowanie sukcesu dekorowania.
Stworzone w 1666 roku przez Sir Isaaca Newtona w celu odwzorowania różnych relacji między kolorami w spektrum, koło jest zasadniczo wizualną reprezentacją 12 podstawowych kolorów w kole, od odcieni podstawowych po kolory drugorzędne i tak dalej.
Zapewnia wyraźną i natychmiastową wizualizację dokładnie tego, które odcienie kontrastują i koordynują, pomagając w opracowaniu harmonijnego, tonalnego lub kontrastowego wyglądu.
JAK DZIAŁA KOŁO KOLORÓW?
Na kole znajduje się 12 segmentów, z których każdy reprezentuje kolor. Koło wyjaśnia, w jaki sposób kolory odnoszą się do siebie, niezależnie od tego, czy są obok siebie, czy diametralnie przeciwnie.
Strukturalnie koło zawiera trzy podstawowe kolory: czerwony, zielony i niebieski, a także trzy kolory drugorzędne, zielony, pomarańczowy i fioletowy (gdzie dwa kolory podstawowe są mieszane ze sobą, tworząc kolejny).
Wreszcie istnieje sześć kolorów trzeciorzędowych, mieszanka koloru podstawowego i drugorzędnego. Są to czerwono-pomarańczowe, żółto-pomarańczowe, żółto-zielone, niebiesko-zielone, niebiesko-fioletowe i czerwono-fioletowe. Ciepłe kolory – czerwienie, żółcie i róże – występują po jednej stronie. Z drugiej strony znajdziesz chłodniejsze odcienie – błękity, zielenie i fiolety.
CZYM JEST TEORIA KOLORÓW?
W istocie teoria koloru to zastosowanie sztuki i nauki w projektowaniu. Wykorzystuje koło kolorów, aby wyjaśnić, w jaki sposób kolory mieszają się, dopasowują i kontrastują, a także jak kolor może wpływać na nastrój, generować emocje, koić lub pogarszać.
Kolor niewątpliwie ma moc upiększania naszych domów, Ale ma też moc zmieniania naszego stosunku do nich i zachowania się w nich. Może łączyć ze sobą przestrzenie tak samo, jak przebywający w nich ludzie i sprawić, że będziemy lepiej odpoczywać, lepiej pracować i po prostu lepiej się czuć
Chociaż stosowanie teorii o tym, jakie schematy kolorów dobrze się łączy, jest całkiem bezpieczne, ważne jest, aby zastanowić się, jakie jest wykorzystanie przestrzeni. Na przykład kuchnia jest często centralnym punktem domu rodzinnego – zwykle miejscem aktywności, sercem życia rodzinnego i miejscem spotkań przyjaciół. Dlatego kuchnia jest idealnym miejscem do bardziej ryzykownych wyborów kolorystycznych iz pewnością przestrzenią, w której można naprawdę poeksperymentować z żywymi kolorami.
Aby uzyskać bardziej spokojne przestrzenie, takie jak łazienka, rozważ odcienie, które emanują spokojem, dzięki czemu możesz stworzyć w swoim domu przystań. Aby stworzyć aranżację, która zapewni ci spokój, użyj kolorów z ciepłymi odcieniami, które naprawdę wprowadzą komfort do przestrzeni
JAKIE SĄ HARMONIJNE KOLORY?
Wybór sąsiednich kolorów na kole – na przykład żółtego i zielonego – to prosty sposób na stworzenie łatwego do życia schematu. Te harmonijne kolory to najszerzej stosowana grupa w aranżacji wnętrz.
JAKIE SĄ KOLORY TONALNE?
Kolory tonalne to w zasadzie różne odcienie jednego koloru, znane również jako ton w ton lub monochromatyczne (nie mylić z monochromatycznym). Dekorowanie tą paletą kolorów pozwoli uzyskać jednolity schemat, ponieważ wykorzystuje tylko różne odcienie – zarówno jaśniejsze, jak i ciemniejsze – jednego koloru.
Nazywane również kolorami uzupełniającymi, gwarantują one dodanie dramatyzmu do każdego pomieszczenia. Biorąc odcienie umieszczone naprzeciwko siebie na kole, takie jak czerwony i niebieski, możesz stworzyć bogaty, żywy schemat pełen dramatyzmu i energii. Podzielony komplementarny (lub kontrastujący) schemat to niewielka odmiana, wykorzystująca kolor bazowy i dwa sąsiednie kolory naprzeciw niego.
Przy tworzeniu kontrastowej palety zalecamy podział pokoju na proporcje, główny kolor stanowi 60% schematu, 30% drugorzędny, a 10% akcent. Akcentujący kolor może pomóc w przełamaniu ultrakontrastowego schematu i pozwoli połączyć całość ze sobą.
JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY ODCIENIEM, ODCIENIEM I ODCIENIEM?
Kiedy mówimy o kolorze, te trzy słowa są kluczowe. Często mylone i używane zamiennie, w rzeczywistości są to trzy wyraźnie różne rzeczy.
ODCIEŃ
Odcień jest najczystszą formą dowolnego koloru, niezależnie od tego, czy jest to pierwotny, wtórny, trzeciorzędowy, czy gdzieś pomiędzy w spektrum kolorów na kole. Odcienie są bardzo intensywne i bardzo dramatyczne, dlatego w przypadku większości schematów dekorowania są one zwykle rozjaśniane lub przyciemniane w celu uzyskania odcienia lub odcienia.
ODCIENIE I ODCIEŃ
Dodanie bieli lub czerni do koloru stworzy odcień lub odcień. Jeśli dodasz trochę czerni do odcienia, tworzysz odcień i stajesz się ciemniejszy. Jeśli dodasz biel, tworzysz odcień i stajesz się jaśniejszy.
JAKIE KOLORY PASUJĄ DO SIEBIE?
Jeśli będziesz postępować zgodnie z zasadami koła kolorów, odkryjesz szeroki wybór palet do wyboru. Z niektórymi z tych kombinacji jesteś już zaznajomiony, a innymi być może nie miałeś wcześniej styczności.
Rozszyfrowanie, które kolory pasują do siebie, zależy od tego, w którym miejscu na kole barw się znajdują. Zastanów się nad stworzeniem schematu monochromatycznego, który wykorzystuje różne poziomy nasycenia jednego koloru. Zalecamy użycie jaśniejszego odcienia jednego i ciemniejszego odcienia drugiego.