
Standardowa płatność online wiąże się z koniecznością uzupełnienia kilku pól – z imieniem i nazwiskiem, numerem karty, datą jej ważności oraz kodem CVC2/CVV2. Istnieją także nieco szybsze metody, do których należy m.in. BLIK. Zależy Ci na tym, by co miesiąc nie wykonywać tych samych czynności, gdy płacisz np. za subskrypcję ulubionego serwisu VOD? Z pomocą przychodzą automatyczne płatności za pomocą karty płatniczej.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie rodzaje płatności automatycznych wyróżniamy,
- jakie wady i zalety mają płatności automatyczne,
- na co uważać przy płatnościach cyklicznych.
Jeszcze do niedawna płatności automatyczne były oferowane przede wszystkim przez banki Polegały na możliwości zlecenia przelewów na konkretny dzień w miesiącu – dzięki temu pamiętanie o zapłaceniu rachunków stało się zbędne. Obecnie korzystamy z mnóstwa udogodnień, które wymagają wykupienia subskrypcji, często wiążącej się z koniecznością korzystania z automatycznych płatności. Wydaje się, że dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze – abonamenty bowiem kuszą zniżkami dla stałych użytkowników. Czy faktycznie tak jest? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat automatycznych płatności za pomocą karty płatniczej.
Rodzaje płatności automatycznych
Istnieje kilka rodzajów płatności automatycznych. Warto zapoznać się z każdym z nich, zwłaszcza że takie pojęcia, jak zlecenie i polecenie zapłaty są często mylone. Sprawdź, jakie płatności automatyczne wyróżniamy:
- Zlecenie stałe – pozwala na ustawienie automatycznego przelewu wychodzącego, który będzie zasilał inne konto – co miesiąc tą samą kwotą. Takie zlecenie ustawia się przez stronę rachunku bankowego i nie wymaga ono podawania danych karty płatniczej. Jedynie należy je zweryfikować poprzez podanie wymaganych informacji (zazwyczaj jest to odpowiedni PIN).
- Polecenie zapłaty – polega na udzieleniu zgody (poprzez odpowiednią stronę, która przyjmuje takie zlecenia – może to być Twój bank bądź specjalizująca się w tym firma zewnętrzna) na pobieranie płatności przez konkretnego płatnika. W ten sposób można zlecić automatyczne regulowanie np. spłaty rat kredytów bądź opłacanie rachunków za telefon komórkowy, które mogą być wystawiane w różnych terminach bądź na różne kwoty.
- Płatności cykliczne – najbardziej popularne do opłacania subskrypcji, czyli płatności cyklicznej, która różni się od klasycznego abonamentu jedną, ale bardzo istotną kwestią. Można bowiem z niej zrezygnować w każdym momencie, bez konsekwencji prawnych. Taki model płatności wykorzystuje większość serwisów VOD. Wykupienie subskrypcji to inaczej jednorazowe wyrażenie zgody na pobieranie comiesięcznej ustalonej opłaty za korzystanie z danych usług. Wystarczy podać numer karty płatniczej i odpowiednie dane.
Wady i zalety płatności cyklicznych
Dzięki płatnościom automatycznym nie musisz się martwić, że nie obejrzysz ulubionego odcinka serialu, bo zapomniałeś o zapłaceniu za serwis VOD – dzieje się to bowiem bez Twojego udziału. Często również można trafić na kuszącą promocję, np. trzy miesiące korzystania z usługi w cenie jednego. Nierzadko właśnie taka promocja decyduje o wykupieniu danej subskrypcji, lecz co potem?
Gdy wykupujesz kilka lub kilkanaście subskrypcji na różne usługi (serwisy VOD, platformy z grami), a płatności zaczynają się naliczać po zakończeniu okresu promocji, a my nieraz nie zauważamy rozłożonych na różne dni miesiąca opłat. Ostatecznie potrafią one uszczuplić konto nawet o kilkaset złotych. Warto przemyśleć, czy korzystasz ze wszystkich opłaconych serwisów i zastanowić się, czy i jak wyłączyć subskrypcję. W momencie, w którym usług masz więcej niż czasu, w którym możesz z nich skorzystać, warto je po prostu anulować. W tym celu wystarczy wejść na konto użytkownika i znaleźć funkcję „Anuluj subskrypcję”. Dzięki temu od następnego miesiąca opłaty nie będą naliczane.
Na co należy uważać przy płatnościach automatycznych?
Przede wszystkim należy podpinać karty płatnicze jedynie do zaufanych serwisów. Jeśli jakiś film nie jest dostępny w legalnym źródle, absolutnie nie warto korzystać z serwisów pirackich, które oferują jego obejrzenie – przede wszystkim jest to niezgodne z prawem, a także może narazić Cię na liczne straty finansowe! Możesz bowiem podpiąć się pod stronę wyłudzającą pieniądze.
Zdarza się także, że karta płatnicza, dzięki której są realizowane płatności automatyczne, zostaje skradziona bądź zgubiona. W takim wypadku należy zastrzec kartę – warto skorzystać z Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. Aby to zrobić, wystarczy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828, a automat połączy Cię z odpowiednim bankiem, w którym rozwiążesz problem. Kiedy bank wyda Ci nową kartę, będziesz musiał ponownie podpiąć ją do wszystkich serwisów, z których korzystasz. Być może będzie to dobry moment na weryfikację, czy wszystkie subskrypcje są Ci na pewno potrzebne!