
Rozstępy w ciąży są zmianą skórną, z którą przyszłe mamy, choć chciałyby uniknąć, muszą się zmierzyć. To małe, przypominające blizny kreski, które pojawiają się na wszystkich częściach ciała oraz powiększają się w trakcie ciąży. Występują przede wszystkim na brzuchu i piersiach, jednak mogą pojawić się także np. na udach, w efekcie szybkiego przybierania na wadze. Jakie są najlepsze sposoby na rozstępy?
Rozstępy – ogólna charakterystyka
Rozstępy to czerwone pasma, które pojawiają się w wyniku pękania włókien elastynowych i kolagenowych. Przybierają one czerwony kolor, mogą być wklęsłe lub wypukłe oraz mogą pojawić się zarówno obok siebie, jak i w większych odległościach, a miejsca ,w których najczęściej się pojawiają to skóra brzucha, pośladków, ud, pleców i piersi.
Rozstępy najczęściej występują u młodzieży w okresie intensywnego wzrostu, u osób, które szybko przybierają na masie (także podczas ciąży), u osób, które intensywnie ćwiczą oraz szybko zwiększają masę mięśniową, a czasem nawet po zabiegach, np. powiększania piersi, w związku z brakiem czasu na dostosowanie się skóry do tak szybkiego rozciągania.
Najlepsze metody na rozstępy
Na rozstępy narzeka wiele ciężarnych kobiet i niestety może się okazać, iż pomimo wielu starań, nie ma rozwiązania na rozstępy w ciąży, zwłaszcza w przypadku gdy w grę wchodzą uwarunkowania genetyczne. Są jednak pewne metody, dzięki którym ryzyko pojawienia się rozstępów na brzuchu zostanie zminimalizowane:
- Masaże – uelastyczniają one skórę oraz sprawiają, iż lepiej znosi ona rozciąganie. Odpowiednia profilaktyka może być najlepszym sposobem na rozstępy. Masować można na sucho, np. przy użyciu frotowej rękawicy, szczoteczki lub z zastosowaniem odpowiedniego i bezpiecznego kosmetyku. Sam masaż nie musi trwać długo, wystarczy zaledwie kilka minut dziennie, jednak warto pamiętać o tym, aby wykonywać go skrupulatnie i starannie. Istotną rolę odgrywa regularność – należy wykonywać masaż raz lub dwa razy dziennie.
- Odpowiednie kosmetyki – kosmetyki można stosować do masażu lub jako osobny element pielęgnacji ciała. Najbezpieczniej wykorzystywać olejki, oleje kuchenne dobrej jakości lub oliwki dla niemowląt, które w swoim składzie nie mają szkodliwych substancji. Można również zastosować specjalistyczne żele lub kremy na rozstępy.
- Chłodny prysznic – po wykonaniu masażu zaleca się wziąć chłodny prysznic. Wpłynie on pozytywnie na ukrwienie skóry, która dzięki temu stanie się bardziej przygotowana na rozciąganie i elastyczna.
- Zbilansowana dieta – podczas ciąży należy pamiętać, iż kobieta troszczy się teraz o dwa życia, dlatego bardzo uważnie powinna ona przyglądać się swojej diecie. Powinna ona zadbać, aby spożywane było jak najmniej produktów wysokoprzetworzonych, które zatrzymują wodę w organizmie, a jak najwięcej produktów bogatych w witaminy i minerały.