Pokrzywa jest rośliną niepożądaną, szczególnie w przydomowych ogródkach. Jest składnikiem wielu szamponów do włosów, kremów, a także herbatek, ponieważ ma dobroczynne właściwości dla zdrowia i urody. Jednak mało kto zerwie młodą pokrzywę, by zrobić z niej koktajl lub płukankę do włosów.

Właściwości zdrowotne pokrzywy nie do przecenienia.

Pokrzywa zawiera szereg dobroczynnych substancji m.in. polisacharydy, sterole, związki lektyny oraz witamin: A, B2, C i K. Jest również źródłem krzemu i wapnia, dlatego często porównuje się ją do skrzypu polnego. Oprócz tego pokrzywa zawiera w sobie także żelazo, jod, siarkę, sód, potas, fosfor i magnez.

Dzięki zawartości witamin i minerałów pokrzywa może wspomagać odporność organizmu oraz wpiera walkę z infekcjami. Picie naparu z pokrzywy jest zalecane w problemach z nerkami, pęcherzem moczowym, czy nadciśnieniem tętniczym, ponieważ pokrzywa świetnie usuwa nadmiar wody z organizmu. To oznacza, że pokrzywa jest silnym diuretykiem, czyli ma działanie silnie moczopędne. Tę właściwość docenią kobiety zmagające się z opuchlizną podczas menstruacji oraz osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy.

Badania wykazały, że pokrzywa ma zdolność do bilansowania stosunku cholesterolu HDL do LDL oraz wpływa na zachowanie właściwej glikemii w organizmie. Ma również dobre działanie na regenerację wątroby. Ponadto, liście pokrzywy mogą pomóc na ból reumatyczny stawów.

Pokrzywa znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce i w kuchni.

Płukanka z pokrzyw jest bardzo popularnym sposobem na uzyskanie zdrowych, pięknych i lśniących włosów. Roślina ta normalizuje produkcję łoju i sebum na skórze, więc jest składnikiem szamponów do włosów przetłuszczających. Poza tym pokrzywa działa skutecznie na wypadanie włosów oraz na łupież, co bardzo często idzie w parze z przetłuszczaniem się ich. Wyciąg z pokrzywy poprawia ukrwienie skóry głowy, a to przyspiesza wzrost włosów. Aby zadbać o włosy, warto stosować szampony, odżywki z wyciągiem z pokrzyw, a także pić sok pokrzywowy.

Pokrzywa działa bakteriobójczo oraz reguluje wydzielanie sebum, więc jest polecana do cery trądzikowej i tłustej. W tym celu można stosować maseczki i kremy z pokrzywą w składzie. W niektórych przypadkach np. zmian skórnych, ropni, czyraków, czy guzków zalecane są okłady z pokrzyw.

W kuchni najczęściej można znaleźć herbatki ziołowe z suszonych pokrzyw. Jednak to nie jedyne zastosowania tej rośliny- można z niej przygotować np. zupę krem, pesto, koktajl lub jako dodatek do wiosennej sałatki.