Termometr elektroniczny a szklany – co wybrać?

Termometr powinien być jednym z podstawowych elementów wyposażenia domowej apteczki. Dzięki niemu można szybko zmierzyć temperaturę i w razie wystąpienia wysokiej gorączki rozpocząć przyjmowanie środków pomagających poradzić sobie ze stanem niekorzystnym dla organizmu. Popularnymi rodzajami termometrów dostępnych na rynku są urządzenia elektroniczne oraz szklane. Czym cechują się oba typy sprzętów? Na który z nich warto się zdecydować?

Termometr elektroniczny

Termometry elektroniczne, których obudowy wykonuje się z tworzyw sztucznych, dzielą się na dotykowe i bezdotykowe. Pierwsze z nich mają wbudowany termistor. Jest on układem elektronicznym mającym za zadanie odczytywać temperaturę ciała na podstawie zmian rezystancji. Wynik badania wyświetla się na ekranie urządzenia w postaci cyfr. Ten typ sprzętów miał być praktyczniejszą alternatywą dla modeli wykonanych ze szkła.

Dotykowe termometry elektroniczne są przeznaczone do mierzenia temperatury pod pachą, w pachwinie, ustach albo w odbycie. Czas pomiaru to od 10 do ok. 30 sekund. Dokładność badania wynosi 0,1 stopnia, co pozwala uznać termometry elektroniczne dotykowe za skuteczne sprzęty do pomiaru temperatury. Omawiane modele, ze względu na sposób i czas dokonywania pomiaru, nadają się raczej dla dorosłych i starszych dzieci. Młodsze pociechy mogłyby zniecierpliwić się podczas badania i zakłócić jego przebieg.

Bezdotykowy termometr elektroniczny jest wyposażony w czujniki optyczne. Wspomniane części wykrywają promieniowanie podczerwone emitowane przez ciało człowieka. Podczas sprawdzania temperatury danej osoby nie wymagają kontaktu ze skórą. Pomiary tego typu sprzętami najczęściej wykonuje się na czole albo skroni. Termometry bezdotykowe mierzą temperaturę z dokładnością do 0,1-0,3 stopnia w sposób higieniczny i w błyskawicznym czasie (badanie trwa tylko kilka sekund). Ze względu na te właściwości urządzenia są chętnie wybierane przez rodziców najmniejszych dzieci.

Użytkownicy doceniają również fakt, że wiele modeli bezdotykowych pozwala na sprawdzenie temperatury obiektów i cieczy, np. kąpieli czy pokarmu dla niemowlęcia. Urządzenia mogą być wyposażone też w inne dodatkowe funkcje, np. zapamiętywanie wyników pomiarów. Za wadę termometrów bezdotykowych uznaje się ich cenę, jednak w rzeczywistości jest ona adekwatna do wygody obsługi sprzętów.

Termometr szklany

Bezrtęciowy termometr szklany przypomina sposobem działania tradycyjny termometr rtęciowy. Urządzenie pozwala mierzyć temperaturę w tych samych miejscach, co dotykowe modele elektroniczne i z taką samą dokładnością. W ich przypadku czas pomiaru wynosi kilka minut. Szklaną obudowę można łatwo zdezynfekować, co przekłada się na higieniczność użytkowania omawianego rodzaju termometrów. Kolejnymi atutami tego typu sprzętów są ich przystępna cena oraz fakt, że zawsze okazują się gotowe do pracy – nie wymagają ładowania ani wymiany baterii.

Termometry szklane nie należą do ulubionych modeli wśród rodziców małych dzieci z uwagi na długi czas pomiarów oraz kruchość obudowy wykonanej ze szkła. Urządzenia o wiele lepiej sprawdzają się w przypadku starszych dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy są w stanie wytrzymać dłuższe i niezbyt wygodne badanie.

Termometry elektroniczne i szklane mają swoje wady i zalety, dlatego kluczowym kryterium przy wyborze sprzętu powinny być indywidualne oczekiwania względem kupowanego modelu. Zarówno warianty z obudową wykonaną ze szkła, jak i dotykowe termometry elektroniczne zapewniają dużą dokładność pomiarów i mogą być z powodzeniem stosowane przez starsze dzieci, młodzież i dorosłych. Jeżeli użytkownikom nie przeszkadza dłuższy czas badania w porównaniu z wariantami bezdotykowymi i szukają oszczędności, omawiane modele okażą się korzystnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast ceni się szybkość pomiaru, obecność dodatkowych funkcji oraz możliwość dokonywania bezkontaktowych badań, a także szuka się odpowiedniego termometru dla niemowląt i małych dzieci, najlepiej zdecydować się na termometr elektroniczny bezdotykowy.