
Polski Ład, który jest podatkową rewolucją, jaka obejmuje wszystkich podatników, proponuje mnóstwo rozwiązań, które mają na celu podnieść standard i komfort życia w Polsce. Jedną z takich możliwości jest ulga na powrót i związany z nią zwrot podatku z zagranicy.
Ulga na powrót i związany z nią zwrot podatku z zagranicy — ogólna charakterystyka
Po podjęciu decyzji o powrocie do Polski oraz przeniesieniu tu swojej rezydencji podatkowej pojawia się szansa na skorzystanie z ulgi. Dla przykładu, gdy podatnik zmieni rezydencję podatkową w 2021 roku, wtedy odliczenie będzie mógł stosować, poprzez rozliczenie podatku:
- za lata 2022-2025, gdy jego rokiem bazowym będzie rok zmiany rezydencji, a więc 2021;
- za lata 2023-2026, jeśli jego rokiem bazowym będzie rok, który następuje po zmiany rezydencji, a więc rok 2022.
W przypadku tej ulgi na powrót nie będzie to miało znaczenia, czy podatnik rozlicza się wspólnie z małżonkiem, czy też samotnie. Z odliczenia można skorzystać w każdym przypadku.
Jakie są przychody wolne od podatku?
Osoba przenosząca swoją rezydencję do Polski, która spełnia dodatkowe kryteria, ma szansę na to, że jej przychody będą objęte ulgą na powrót. W takim przypadku podatku nie zapłaci osoba, która osiąga:
- przychody z umów zleceń;
- przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy;
- przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanej według podatku liniowego, skali albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).
Składki ZUS a ulga na powrót
Ulga na powrót i związany z nią zwrot podatku z zagranicy ma zachęcić Polaków do powrotu do kraju ojczystego. Z początku zakładano, iż zwolnienie będzie dotyczyło jedynie podatku oraz składek ZUS. Dotychczas w ustawie nie znalazły się zapisy, które głoszą, że ulga na powrót zapewni zwolnienie z konieczności opłacania składek ubezpieczeniowych. Jednak może to jeszcze ulec zmianie. Na stronach rządowych są umieszczone informacje, iż dla zleceniobiorców lub pracowników składki na ubezpieczenia rentowe i emerytalne w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składka na ubezpieczenie chorobowe, na wniosek osoby ubezpieczonej złożony za pośrednictwem płatnika składek, będą finansowane przez budżet państwa przez całe cztery lata. Jak do tej pory dane te nie znajdują odzwierciedlenia w przepisach.