
Niektórzy rodzice nawet nie potrafią wskazać momentu, w którym dziecko zaczęło ząbkować. Niestety nie zawsze ząbkowanie nie daje żadnych objawów, u dużej grupy niemowląt i ich rodziców to trudny okres do przetrwania, ze względu na ból, rozdrażnienie oraz nieprzespane noce. Co zrobić, by pomóc dziecku?
Jak przetrwać ząbkowanie?
Gryzak i domowe sposoby na bolesne ząbkowanie- czy to wystarczy?
W pierwszej kolejność warto dać dziecku gryzak. Gdy w pierwszej fazie ząbkowania dziąsła są opuchnięte i zaczerwienione, sprawdzi się gryzak oziębiający- wypełniony wodą i schłodzony w lodówce. Chłód sprawia, że naczynia krwionośne się obkurczają, przez co dziecko przestaje odczuwać nieprzyjemny ból. Poza tym gryzak działa też uspokajająco, kiedy maluch jest marudny i rozdrażniony z powodu ząbkowania. W trakcie zabawy interesującym przedmiotem dziecko na pewno zapomni o przykrych dolegliwościach.
Można wypróbować prostego sposobu, czyli masażu dziąseł- wystarczy włożyć czysty palec do buzi i lekko uciskać obolałe miejsca. Twarde owoce i warzywa, wcześniej delikatnie schłodzone w lodówce również mogą służyć do masażu bolących dziąsełek.
Dzieci czasami same instynktownie wiedzą, czego w danym momencie potrzebują. Zazwyczaj przy ząbkowaniu ssanie jest częstsze i bardziej intensywne, niezależnie od tego, czy karmi się dziecko butelką, czy piersią. W tych dniach staraj się jak najczęściej dawać mu coś do ssania- może to być smoczek, nawet jeśli dotychczas maluch go nie używał.
Kolejnym skutecznym sposobem jest herbatka z rumianku, kwiatu lipy lub melisy. Zioła te naturalnie uspokoją malucha. Jeżeli u dziecka zauważymy mocne zaczerwienienie dziąsła koło wyrzynającego się ząbka, może to oznaczać stan zapalny, który na pewno sprawia dziecku ból. Aby go złagodzić, warto przemywać to miejsce gazikiem nasączonym w rumianku. Istnieją również specjalistyczne żele z ekstraktem z rumianku, które idealnie nadają się na ząbkowanie.
Żel, kropelki lub paracetamol dla niemowląt na bolesne ząbkowanie.
Jak przetrwać ząbkowanie? W aptekach dostępne są żele i kropelki na bolesne ząbkowanie u niemowląt, które są produkowane na bazie ziół np. rumianku, czy innych naturalnych substancji. W wielu przypadkach takie postępowanie jest wystarczające i widoczna jest wyraźna poprawa w zachowaniu malucha oraz zaczyna przesypiać noce. Jednak, gdy ząbkowaniu towarzyszy gorączka, potrzebny będzie paracetamol dla niemowląt lub inny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Warto wiedzieć, że paracetamol dla niemowląt jest lekiem bezpiecznym już od pierwszych dni życia, który skutecznie łagodzi ból i obniża gorączkę. W przeciwieństwie do ibuprofenu nie działa przeciwzapalnie, jednak w przypadku niemowląt, ze względu na bezpieczeństwo, pediatrzy zalecają paracetamol.